3. Άρθρα
  4. /
  5. ΕΒΕΡΤΟΝ-ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 1-0 (ΕΚΛΕΙΣΕ

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ 1-0 (ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΝΤΟΣ ΜΕ ΝΙΚΗ)

Με ακόμα μια νίκη έκλεισε η Έβερτον τα εντός έδρας παιχνίδια της.Οι μπλε με ένα γκολ του Doucoure που είχε να σκοράρει απο τον Δεκέμβριο επικράτησαν με 1-0 της ήδη υποβιβασμένης Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα ξεκίνησε καλά και είχε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Doucoure να χάνει δύο καλές ευκαιρίες στο 10′ και το 13′, πριν σκοράρει τελικά με κοντινή κεφαλιά στο 31΄’ σε μια ενέργεια πως όμως ανήκει στον Calvert-Lewin, που τσίμπησε την μπάλα πριν το τερματοφύλακα της Σέφιλντ πήγε στα πλάγια και έβγαλε μια “γλυκιά” σέντρα στο ολομόναχο Doucoure. Η Έβερτον συνέχισε να ελέγχει τον παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και δεν κινδύνευσε παρά μόνο σε μια φάση αλλά ο Pickford δήλωσε παρών.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε λιγότερες συγκινήσεις κάποια απογοητευτικά σουτ του Garner (2) ,  του Chermitti και ακόμα ένα του Warrington που έφυγαν άουτ χωρίς ουσιαστικά να απειλήσουν .Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που ξεκίνησε κάλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, είχε μια καλή στιγμή με μια κεφαλιά του Brereton Diaz που έφυγε άουτ.

Προβληματική για ακόμα ένα παιχνίδι η διαιτησία του Attwell και το VAR, που αρνήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο στο 36′ να δώσουν κόκκινη κάρτα στον αρχηγό της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Robinson που χωρίς κανένα λόγο έσπρωξε τον Calvert-lewin εκτός φάσης. Αντίθετα τιμώρησαν και τους δύο παίκτες με κίτρινη κάρτα. Σε μια φάση που είναι να απορεί κανείς πως κατάφεραν να κάνουν τόσο χοντρό λάθος