3. Άρθρα
  4. /
  5. Η BLUE PUB ΘYMATAI…

Η BLUE PUB ΘYMATAI…

Μιας και δεν υπάρχει αγωνιστική δραστηριότητα αυτή την περίοδο λόγω της διεξαγωγής του παγκοσμίου κυπέλλου που λαμβάνει χώρα στα γήπεδα του Κατάρ,η Blue pub θ’ασχοληθει με το fa cup και πιο συγκεκριμένα με το αποτέλεσμα της κλήρωσης του 3ου γύρου που μας έφερε αντιμέτωπους με τη Man U στο Old Trafford.

Όπως έγραψε και ο Δαμιανός,είναι η 3η φορά την τελευταία 5ετια που ερχόμαστε αντιμέτωποι στον 3ο γύρο του fa cup με ομάδα του big 6.Υψηλό το εμπόδιο της Man U αλλά από την άλλη κανείς δεν θεωρείται χαμένος πριν μπει στο γήπεδο. Αυτό σίγουρα η κάτι παρόμοιο φαντάζομαι πως είχε πει στους παίκτες της ομάδας μας,λίγο πριν βγουν στον αγωνιστικό χώρο του παλιού Wembley,ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ JOE ROYLE στον τελικό του Fa cup του ’95 και εκείνοι τον επιβεβαίωσαν επικρατώντας της Man U με 1-0 και κατακτώντας τον προτελευταίο τίτλο ως σήμερα.

Όπως το ίδιο μότο προφανώς είχε χρησιμοποιήσει ο Ron Atkinson πριν τον τελικό του Fa cup του ’85 για να τονώσει την αυτοπεποίθηση των παικτών της United που καλούνταν αντιμετωπίσουνε μια “υπερηχητική” τότε EVERTON που μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου κυπελλούχων Ευρώπης,ήθελε και το Fa cup για να πετύχει ένα ιστορικό treble.Το γκολ του μετέπειτα παίκτη της ομάδας μας(χωρίς μεγάλη αγωνιστική προσφορά σ’εμας),Norman Whiteside έστεψε κυπελλούχο τη United και στέρησε από εμάς το πολυπόθητο για εκείνη την εποχή treble.

Υπάρχουν και μερικά ακόμη ματς του Fa cup εναντίον της United που έχω ζήσει ως Evertonian και είχε το καθένα τη δική του ιστορία.Ο ημιτελικός του ’09 όπου η ομάδα μας προκρίθηκε επικρατώντας με σκορ 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κ.δ) ήταν για εμένα το απόγειο της εποχής Moyes καθώς η EVERTON βρέθηκε να διεκδικεί έναν τίτλο μετά το 1995.

Αντιστροφα όμως ο χαμένος ημιτελικός του 2016 με σκορ 1-2,ήταν το τέλος της εποχής Martinez. Ένα ματς στο οποίο η EVERTON κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο,κατάφερε όμως να το χάσει και μαζί μ’αυτο να χάσει μοναδική ευκαιρία για την κατάκτηση του κυπέλλου διότι στον τελικό θα αντιμετωπιζε την αρκετά βατή ως αντίπαλο, Crystal Palace με τις πιθανότητες σαφώς υπέρ της.

Υπαρχει και άλλο ένα ματς κυπέλλου εναντίον της United,που έγινε το Φεβρουάριο του 2005 στο ναό του “Goodison Park”,για τον 5ο γύρο αυτή τη φορά,το οποίο έμεινε στη μνήμη μου όχι για κάτι αγωνιστικό(ήττα με σκορ 0-2 από την ανώτερη εκείνη την περίοδο United) αλλά για τα μεγάλης έκτασης επεισόδια που έγιναν στο σιδηροδρομικό σταθμό του Liverpool ανάμεσα σε EVERTONIANS και United supporters.

Το επερχόμενο ματς που θα διεξαχθεί στο τριήμερο 6/9 Ιανουαρίου έχει ως φαβορί τη United όμως …..εάν γνωρίζεις την ιστορία σου οφείλεις να τα δώσεις όλα και να κάνεις τους αρκετούς EVERTONIANS που θα βρεθούν εκείνη τη μέρα στις κερκίδες του “θεάτρου των ονείρων”να τραγουδούν ασταματα το “spirit of the blues”.