2. /
  4. /
  5. Έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε!

Έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη σημείωσε χτες η Everton, η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Leicester City WFC με 3-2.

Ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5′ με γκολ που πέτυχε η Purfield.

Μετά την αρχική «ψυχρολουσία» η Everton συνήλθε και έφερε το ματς στα ίσια χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο 32′ η Tuggan αξιοποιώντας την ασίστ της Anvegard.

8 λεπτά αργότερα η Σουηδέζα επιθετικός, η οποία ήταν η πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας διαμορφώνοντας το 2-1.

Οι «αλεπούδες» όμως κατάφεραν στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσουν σε 2-2, με σκόρερ την Tierney στο 44′.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχες ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με γκολ της Anna Anvegard στο 52′.

Η Everton έδειξε χαρακτήρα κατορθώνοντας να εξασφαλίσει τους 3 πολύτιμους βαθμούς, έχοντας σε καλή μέρα και τη τερματοφύλακα, Sandy Maclver, η οποία έκανε δύο σωτήριες επεμβάσεις.