3. Άρθρα
  4. /
  5. ΔΙΠΛΗ ΤΙΜΩΡΙΑ

ΔΙΠΛΗ ΤΙΜΩΡΙΑ

Έχουμε δυστυχώς συνηθίσει στην Αγγλία  η ποιότητα των διαιτητών να είναι πολύ χαμηλότερη από το θέαμα που βλέπουμε. Ο Chris Kavanagh επιβεβαίωσε αυτό που συνήθως βλέπουμε δηλαδή μετριότατους διαιτητές που χαλάνε τα παιχνίδια. Ο συγκεκριμένος ίσως βγάζει και ένα κόμπλεξ με την Έβερτον μια και δεν είναι η πρώτη φορά που μας κόβει βαθμούς.

Να θυμίσουμε ότι ο διαιτητής Chris Kavanagh έδωσε αρχικά πέναλτι στην Έβερτον σταματώντας την φάση. Όμως στην συνέχεια το πήρε πίσω αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ουσιαστικά επέβαλε διπλή τιμωρία στην Έβερτον μια και ούτε πέναλτι έδωσε τελικά, αλλά ούτε την μπάλα στα πόδια των παικτών της Έβερτον ως όφειλε μετά.

Αξίζει να πούμε ότι ο Kavanagh είναι ο ίδιος διαιτητής που στο προπέρσινο Έβερτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1. Όταν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Calvert-Lewin επιχείρησε σουτ η μπάλα κόντραρε στον Maguire και κατέληξε στα δίχτυα ακύρωσε το τέρμα ύστερα από συζήτηση με τον βοηθό, διότι o πεσμένος Sigurdsson, ήταν εκτεθειμένος και θεώρησε ότι επηρέασε τη φάση. Αν και δεν ήταν καν στο οπτικό πεδίο του DeGea. Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο συνήθως ήρεμος Carlo Ancelotti, έξω φρενών εξέφρασε έντονα παράπονα και αποβλήθηκε.

Επιστρέφοντας στο χθεσινό παιχνίδι ο Benitez δήλωσε σχετικά με την φάση. Δεν έχει σημασία αν (Ο Lloris) αγγίζει την μπάλα λίγο ή όχι. Ο Richarlison αγγίζει την μπάλα αφού τον αγγίξει ο τερματοφύλακας. Επομένως, αν γινόταν κάτι παρόμοιο στην μέση του γηπέδου, είναι φάουλ, οπότε, μέσα στην περιοχή, πρέπει να είναι πέναλτι.”

Φίλοι της ομάδας έδειχναν περισσότερο ενοχλημένοι με την απόφαση που ακολούθησε. Μια και το αν είναι πέναλτι μπορεί να το ερμηνεύσει όπως νομίζει. Το γιατί όμως έδωσε την μπάλα στον Lloris δεν είχε εξήγηση.  Δείτε παρακάτω κάποια μηνύματα στο twitter και το video της φάσης