2. /
  4. /
  5. ΜΑΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ

ΜΑΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ

Στα 143 χρόνια ιστορίας της Έβερτον μόλις 5 φορές ένας παίκτης της έχει πετύχει 5 γκολ σε έναν αγώνα. Σαν σήμερα το 1931, ένα παιχνίδι με την Τσέλσι ήταν μια από αυτές τις στιγμές.

Για το ποιος ήταν το φαβορί και πριν το παιχνίδι δεν υπήρχε αμφιβολία. Την μέρα του αγώνα η Έβερτον ήταν στην πρώτη θέση και η Τσέλσι στην 19η. Σκόρερ των 5 γκολ από τα 7 που πέτυχε η Έβερτον εκείνο το μεσημέρι δεν ήταν άλλος από τον μεγάλο Dixie Dean. Ο Dean πέτυχε τα 5 προσωπικά του γκολ σε μόλις 27 λεπτά.

Άνοιξε το σκορ στο 5′ και ακολούθησαν άλλα 4 γκολ στο 8, 15, 24′ και 32′ η Τσέλσι μείωσε πριν το ημίχρονο σε 5-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον σκόραρε άλλα 2 γκολ με τους Τ. Johnson στο 50′ και J.Stein στο 60′. Για τους Λονδρέζους ο Jackson στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 7-2.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ήταν η δεύτερη φορά σε μόλις ένα μήνα που ο Dean πετύχαινε 5 γκολ. Είχε προηγηθεί στις 17 Οκτωβρίου το 9-3 σε ένα παιχνίδι με την Σέφιλντ Γουένστει. Εκτός από αυτές τις 2 περιπτώσεις  σε ακόμα 3  περιπτώσεις ένας παίκτης της Έβερτον πέτυχε 5 γκολ. Το 1927/28 ήταν η πρώτη φορά που το είχε κάνει ο Dixie Dean σε ένα 5-2 με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το 1952/53 πέτυχε 5 γκολ ένας Ιρλανδός ο Tommy Eglington σε ένα 7-1 με την Ντόνκαστερ. Παραδόξως το πέτυχε στην χειρότερη σεζόν στην ιστορία της Έβερτον όταν τερμάτισε 16η στην Β’ κατηγορία. Τέλος η πιο κοντινή χρονικά περίπτωση που παίκτης της Έβερτον πέτυχε 5 γκολ ήταν την σεζόν 1978/79 όταν ο Bob Latchford για το Λιγκ καπ πέτυχε τα 5 από τα 8 γκολ της ομάδας στο τελικό Έβερτον-Γουίμπλετον 8-0.

Πριν κλείσουμε την αναδρομή μας να πούμε ότι υπάρχει και παίκτης της ομάδας μας που πέτυχε 6 γκολ σε ένα παιχνίδι. Το λεγόμενο και double hat-trick. Tο πέτυχε ο Jack Southworth το 1893/94 σε ένα 7-1 επι της Γουέστ Μπρόμ.