4. /
  5. Έβερτον-Τότεναμ 0-1

Έβερτον-Τότεναμ 0-1

Σχόλιο

Η Έβερτον έκλεισε με ήττα την φετινή κάκιστη σεζόν της στην Πρέμιερ λιγκ γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα στο Goodison park απο την Τότεναμ με 0-1.

Χαρακτηριστικό του πόσο άσχημη ήταν η σεζόν είναι πως φέτος μάζεξε 25 βαθμούς λιγότερους σε σχέση με την περσινή σεζόν (72-47)Σχετικά με το παιχνίδι η ομάδα ήταν κακή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο με την Τότεναμ να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες για γκολ και να πετυχαίνει ένα με τον Kane.Στο επιθετικό κομμματι η΄Εβερτον ήταν υποφερτή έχοντας κάποιες ευκαιρίες που όμως ο Mirallas κυρίως τις σπαταλούσε.Στο δεύτερο η ομάδα μας ανέβασε λίγο τον ρυθμό της επιθετικά και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρει.Ίσως και να ήταν και πέναλτι μια φάση όπου ο Stambouli απλώνει άτσαλα το πόδι το και ο Mirallas ανατρέπεται στην άκρ της περιοχής.Όμως τελικά το κίνητρο των Λονδρέζων να εξασφαλίσουν την Ευρωπαική συμμεοχή τους έδωσε το τρίποντο.Ατομικά πρέπει να σταθούμε στον Stones που ήταν εξαιρετικός χθες ειδικά σε μια φάση στο πρώτο ημίχρονο όταν εκτοπίζει εντυπωσιακά με το σώμα του τον Kane(αν δεν κάνω λάθος) που ήταν τετ α τετ.Θετική η αντίδραση και το ανέβασμα της απόδοσης του Galloway μετά το σοβαρό λάθος που έκανε .Κατα τα άλλα αντίο στον Sylvain Distin τον παίκτη που μας έμαθε ότι μετράει η καρδιά και όχι η ηλικία.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard, Stones, Galloway (84′ Distin), Jagielka, Coleman, Barkley(45’Besic), Barry, Osman, Mirallas(73′ Naismith), McCarthy, Lukaku