2. /
  4. /
  5. Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 0-1

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 0-1

Με εκτός έδρας νίκη συνέχισε η Έβερτον παρά τις σοβαρές απουσίες κέρδισε με 0-1 τη ουραγό Σέφιλντ και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας που οδηγεί στο Champions league.Οι μπλε ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά πιο ουσιαστικοί στο δεύτερο όταν και πέτυχαν το γκολ που χάρισε τους τρείς βαθμούς στην ομάδα μας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 28΄όταν ο Calvert-Lewin κατέβασε υπέροχα την μπάλα μετά από μια βαθιά μπαλιά του Keane και σούταρε πριν η μπάλα ακουμπήσει το έδαφος όμως έφυγε λίγο άουτ .Στο 30′ ο Godfrey προσπάθησε να εκμεταλλευτεί μια ασταθής απόκρουση του Ramsdale όμως η μπάλα κόντραρε και στην συνέχεια ο Keane έκανε φάουλ. Στο 40′ ο Sigurdsson είχε ένα σουτ έξω από την περιοχή λίγο άουτ. Στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου η Σέφιλντ έχασε και αυτή με την σειρά της μια καλή ευκαιρία όταν o Burke από πολύ πλάγια θέση σούταρε άουτ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, ουσιαστικές ευκαιρίες δεν υπήρχαν παρά μόνο κάποιες υποψίες ευκαιρίας η Έβερτον προτίμησε να μένει λίγο πιο πίσω με σκοπό να εκμεταλλευτεί τους χώρους που θα μπορούσαν να προκύψουν. Η ευκαιρία για την ομάδα μας ήρθε στο 80′ όταν ο Bernard πάσαρε μέσα στην μεγάλη περιοχή στον Doucoure, αυτός δίπλα του στον Sigurdsson και ο Ισλανδός με σουτ άνοιξε το σκορ.Η Σέφιλντ προσπάθησε να αποφύγει την ήττα είχε μια καλή ευκαιρία στο τέλος αλλά ευτυχώς ο Stevens σούταρε άουτ και το 0-1 παρέμεινε.

Σε ατομικό επίπεδο συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις η 4αδα στην αμυντική γραμμή ενώ καλοί ήταν ο Iwobi,ο Sigurdsson αλλά και ο Davies.