3. Άρθρα
  4. /
  5. Έβερτον-Λίντς Γιουνάϊτεντ 0-1

Έβερτον-Λίντς Γιουνάϊτεντ 0-1

Η Έβερτον σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές φάσεις, δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά ούτε να πάρει βαθμό από μια αρκετά καλή Λιντς. Σε ένα παιχνίδι που το τελικό 0-1 φαντάζει φτωχό συγκριτικά με το θέαμα και τις φάσεις που πρόσφεραν οι δύο ομάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο είχε εντυπωσιακό ρυθμό και πάρα πολλές φάσεις μπροστά από τα δύο τέρματα. Η Έβερτον ήταν κακή αμυντικά και θα μπορούσε να δεχθεί γκολ, σε μία από τις πολλές φάσεις που δημιούργησε η Λιντς και αν δεν έπεφτε σε ένα καλό Pickford και δεν ήταν και εντυπωσιακά άστοχη.Αντιθετα στο επιθετικό κομμάτι οι μπλε ήταν αρκετά καλοί δημιούργησαν επίσης πολλές ευκαιρίες αλλά ήταν άτυχοι σε δύο φάσεις που παρόλο που η ομάδα μας σκόραρε οι παίκτες μας ήταν οριακά οφσάιντ αλλά και σε τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις ακόμα που ο τερματοφύλακας της Νιούκαστλ σταμάτησε τους παίκτες της ομάδας μας κυρίως τον Richarlison που είχε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε το ίδιο ρυθμό ούτε τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η Έβερτον ήταν ελαφρώς πιο απειλητική όμως το γκολ του Raphinha στο 79′ έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Λιντς μια και η ομάδα δεν έδειξε ικανή απο εκείνο το σημείο και μετά να αντιδράσει ορθολογικά και να δημιουργήσει ευκαιρίες για να σκοράρει.

Σε ατομικό επίπεδο ο Rodriguez, ο Richarlison και ο Allan προσπάθησαν περισσότερο σε πολύ κακή μέρα ο Doucoure.