2. /
  4. /
  5. Τότεναμ-Έβερτον 0-1

Τότεναμ-Έβερτον 0-1

Η Έβερτον με μια εξαιρετική εμφάνιση που μας γεμίζει αισιόδοξία, έσπασε μια παράδοση 12 χρόνων και κέρδισε μέσα στην έδρα της Τότεναμ με 0-1.

Οι μπλέ ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, περιόρισαν την Τότεναμ σε παθητικό ρόλο και μας έκαναν απο τα πρώτα 15 λεπτά να ξεχάσουμε την περσίνη νερόβραστη ομάδα, που σε ανάλογα παιχνίδια δυσκολευόταν να περάσει το κέντρο.Η Έβερτον πίεζε παντού, κέρδιζε επιθέσεις, θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 16′ όταν ο Richarlison κέρδισε την μπάλα, βγήκε στην κόντρα πέρασε και τον τερματοφύλακα Lloris αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απο τα δοκάρι των γηπεδούχων.Στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου η απόδοση της ομάδας κάπως έπεσε, κυριώς στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού και χρειάστηκαν δυο καλές επεμβάσεις του Pickford για να κρατήσουν το μηδεν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημιχρονο η εμφάνιση ήταν σαρωτική.Η Έβερτον έχασε ευκαιρίες απο το ξεκινημα και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 55΄με κεφαλιά του Calvert-Lewin απο σέντρα-φάουλ του Digne. Ακόμα και μετά απο αυτό το σημείο,που θα περίμενε κανείς μια ομάδα του λεγόμενου Big-6 να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και να πιέσει αυτο δεν έγινε .Η Έβερτον αυτή που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έχασε και άλλες ευκαιρίες κυρίως με τον Richarlison, που μπορεί να βοηθησε με την ταχυτητα του και να ξεδίπλωσε πολλές επιθέσεις, αλλά τα τελειώματα του ήταν άσχημα.Το παιχνίδι τελέιωσε με ένα 0-1 που θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο, αν οι μπλε ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειωματα τους.

Σε ατομικό επίπεδο έχουμε κάθε λόγο να είμαστε χαρούμενοι, απο το ντεμπουτο και των 3 μεταγραφών ήταν και ο James Rodriguez εντυπωσιακος, αλλά και οι Allan,Doucoure πολύ καλοι σε αμυντικά και επιθετικά καθήκοντα.Αξίζει ένας έπαινος και στον Pickford που τον έχουμε κράξει πολές φορές πέρυσι για την απόδοση του, αλλά ξεκινάει την σεζόν με 2 εξαιρετικές επεμβάσεις που κράτησαν την ομάδα.