4. /
  5. Χάντερσφιλντ-Έβερτον 0-1

Χάντερσφιλντ-Έβερτον 0-1

Σχόλιο

Ένα γκολ του Richarlison έφτανε για να περάσει με περιπετειώδη τρόπο η Έβερτον από την έδρα της ουραγού Χάντερσφιλντ με 0-1 μια Έβερτον που έπαιξε από το 66′ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Lucas Digne.Μια Έβερτον που έδειξε σε αύτο το παιχνίδι να έχει καλύτερη ισορροπία στο γήπεδο τουλάχιστον όσο έπαιζε με 11 παίκτες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον χρειάστηκε μόλις 3′ για να ανοίξει το σκορ όταν ο Bernard πάσαρε στο έξυπνα προωθημένο Davies αυτός βρήκε τον Richarlison στο κέντρο της περιοχής που με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1.Στο υπόλοιπο ημίχρονο η Έβερτον απειλήθηκε ελάχιστα αντίθεα δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.Με τον Sigurdsson (Στο 14′ φάουλ και 24′ σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Χάντερσφιλντ και στο 40′ πλάσαρε άουτ από κοντά) και τον Coleman που σούταρε άσχημα άουτ μετά από την περιοχή μετά από ωραίο τακουνάκι του Τούρκου και επέλαση του στην περιοχή. Σε όλο το ημίχρονο η Χάντερσφίλντ είχε μόλις ένα σουτ που έφυγε άουτ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε περίπου με το ίδιο μοτίβο, η Χάντερσφιλντ είχε μια υποψία ευκαιρίας σε μια επίθεση, αλλά η Έβερτον είχε ουσιαστικά τον έλεγχο του αγώνα. Έχασε μια καλή ευκαιρία σε επέλαση του Davies που το σουτ ήταν κακό και το απέκρουσε εύκολα ο Lossl και άλλη μια όταν ένα φάουλ του Richarlison έφυγε άουτ.Όμως ο τραυματισμός και η υποχρεωτική αντικατάσταση του αρκετά καλού Leighton Baines άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.Ο Digne μετά την κακή του εμφάνιση στο παιχνίδι με την Μίλγουολ, έκανε ξανά μια κακή εμφάνιση μένοντας στον αγωνιστικό χώρο μόλις 12 λεπτά κατάφερε να αποβληθεί, μαρκάροντας από πίσω τον Diakhaby. =H Χανερσφιλντ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα.Στο φάουλ αμέσως μετά την αποβολή του Mooy ο Pickford υποχρεώθηκε σε μια υπέροχη επέμβαση. Όπως το ίδιο συνέβη και στο 79′ όταν σε κεφαλιά του Kachunga απομάκρυνε σε κόρνερ.Η Χαντερσφιλντ είχε την κατοχή πίεσε και έγινε επικίνδυνη σε κάποιες στιγμές σε αυτό βοήθησε και  ο πανικός που έδειξαν αρκετοί παίκτες της ομάδας, πλην ίσως των εξαιρετικών Davies και Pickford και Zouma.Ευτυχώς όμως το 0-1 παρέμεινε με την Έβερτον να επανέρχεται στις επιτυχίες.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν οι Davies,Zouma,Pickford και o Gylfi Sigurdsson αρνητικός και παραλίγο μοιραίος ο Lucas Digne, που δείχνει να χρειάζεται ξεκούραση.