3. Άρθρα
  4. /
  5. Βόλφσμπουργκ – Έβερτον 0-2

Βόλφσμπουργκ – Έβερτον 0-2

Για το πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου του Europa League, η Έβερτον πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-2 επί της Βόλφσμπουργκ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας εξασφάλισε την πρόκριση αλλά και την πρώτη θέση του ομίλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το δοκάρι του Ντιστέν στο 14′, αλλά στη συνέχεια  οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι μας πίεσαν αρκετά και πέτυχαν ένα γκολ με τον Perisic που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Λουκάκου στο 43′ άνοιξε το σκόρ για την ομάδα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 56′ ακυρώθηκε γκολ του Bendtner ως οφσάιντ, ενώ λίγο μετά στο 61′ ο ΜακΓκίντι θα αστοχήσει από πολύ καλή θέση. Στο 63’ο Perisic θα σημαδέψει το δοκάρι, όμως 12 λεπτά αργότερα στο 75′ ο Κέβιν Μιραλάς ύστερα από υπέροχη πάσα του Λουκάκου θα διαμορφώσει το τελικό 0-2. Τέλος στο 87′ λεπτό ακυρώθηκε και τρίτο γκόλ στο παιχνίδι, αυτή τη φορά για την ομάδα μας με τον Ρος Μπάρκλει.

Wolfsburg: 01 Benaglio 08 Vieirinha 25 Aparecido Rodrigues 31 Knoche 04 Schäfer 19 Malanda-Adje (Caligiuri – 63′ ) 22 Luiz Gustavo Booked 14 De Bruyne 10 Hunt (Arnold – 75′ ) 09 Perisic Booked 03 Bendtner (Olic – 75′ )

Everton: 24 Howard 02 Hibbert 06 Jagielka 15 Distin 29 Garbutt 16 McCarthy (Osman – 31′ ) 17 Besic Booked 07 McGeady 05 Eto’o (Barkley – 73′ ) 11 Mirallas (Atsu – 83′ ) 10 Lukaku