2. /
  4. /
  5. Εβερτον- Νιούκαστλ 0-2

Εβερτον- Νιούκαστλ 0-2

Σε μια πολύ κακή εμφάνιση , μια άγευστη και άοσμη Έβερτον έχασε με κάτω τα χέρια μέσα στην έδρα της από την Νιούκαστλ με 0-2 και έχασε σημαντικό έδαφος στο κυνήγι ενός Ευρωπαικού εισητηρίου. Eπόμενος αγώνας εκτός έδρας με την Λιντς Γιουνάιντετ την Τετάρτη το βράδυ.

Ο Carlo Ancelotti κατέβασε την ομάδα με ενα 4-2-3-1 με τον James σε ελύθερο ρόλο και τον Sigurdson πιο πίσω από την συνηθισμένη του θέση . δίπλα στον Doucoure. Η ομάδα μπήκε ορεξάτη και απείλησε πρώτη την εστία του ασταθούς Darlow αλλά η κεφαλιά του Mina στο 5′ πέρασε εκτός. H Έβερτον είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μπάλα στα πόδια της , προσπαθώντας να απειλήσει κυριώς από τα αριστερά με σέντρες του Digne. Η Newcastle έδειξε ένα σκληρό στυλ και μόλις μέχρι το 20′ είχε δεχθεί δύο κίτρινες. Σιγά σιγά , η Newcastle ανναθάρησε και στο 30′ μετά από κόρνερ ο Wilson σημάδεψε το δοκάρι. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο DCL βρήκε με ωραίο τακουνάκι τον James στην αντεπίθεση αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό υπό την πίεση των αμυνομένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Newcastle βλέποντας την ανικανότητα της Everton να επιτεθεί κόντρα σε κλειστή άμυνα, πήρε μέτρα και ο Wilson έχασε μεγάλη ευκαιρία στην κόντρα στο 52’/ Στην αντίπερα όχθη, σε μια από τις λιγοστές μας φάσεις στο 2ο ημίχρονο ο Darlow έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του DCL από τούψος της μεγάλης περιοχής. Η ομάδα έδειξε βραχυκυκλωμένη, ο Carlo δεν εμπιστεύτηκε τον πάγκο του για να φρεσκάρει την ομάδα και η ομάδα μας δεν απειλούσε. Σαν σαν να μην έφτανε αυτό, πάλι από κόρνερ στο 73′ ο Wilson κέρδισε στον αέρα τον Richarlsion και με μια άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 0-1. Η Everton δεν κατάφερε να δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα στην πολυπρόσωπη άμυνα της Newcastle και τελικά ο Wilson , αφού νωρίτερα είχε δοκάρι, στο 92′  σε αντεπίθεση βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Pickford και τον πλάσαρε υποδειγματικά για το 0-2.

Κακή συνολικά εμφάνιση από όλη την ομάδα με πραγματικά κανέναν διαθωσέντα που τονίζει το πρόβλημα της ομάδας μας κόντρα στις κλειστές άμυνες και την άμεση ανάγκη για μεταγραφές επιθιτικογενών ποδοσφαιριστών, μιας και φαίνεται ότι οι Tosun και Bernard αποχωρούν.