4. /
  5. Έβερτον-Νόριτς 0-2

Έβερτον-Νόριτς 0-2

Σχόλιο

Η Έβερτον επέστρεψε στις τραγικές εμφάνισεις, χάλασε την καλή εικόνα που είχε πριν την διακοπή και έχασε με 0-2 απο την ουραγό μέχρι πριν το παιχνίδι Νόριτς.Με το μέλλον του Silva να κρέμεται πλεόν κυριολεκτικά απο μια κλωστή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριοτατο για την Έβερτον.Στο επιθετικό κομμάτι του παιχνίδιου να δημιουργεί κάποιες καταστάσεις.Ένα σουτ του Tosun απο πλάγια θέση στο 13′ που έφυγε άουτ.Λίγο αργότερα στο 17′ ο Walcott απο πλάγια δοκίμασε να πασάρει στον Richarlison, που δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή .Οι μπλέ είχαν ακόμα κάποιες υποψίες ευκαιρίας στο 23′ όταν μια κεφαλια του Tosun πήγε στα χέρια του τερματφυλακα Krul την ίδια τύχη είχε και μια κεφαλια του Tom Davies. Μετα το 30′ η Νοριτς είχε και αυτη φάσεις να σκοράρει και μάλιστα τις καλύτερες του 1ου ημιχρόνου όπως ένα τετ α τετ του Hernandez που απέκρουσε ο Pickford στο 29′ και ένα σουτ μέσα απο την περιοχή του Cantwell που κόντραρε στο Schneiderlin και βγήκε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νόριτς ήταν πιο καλή στα τελείωματα των αντεπιθέσεων της,έτσι κατάφερε να πετύχει 2 γκολ. Στο 54′ ο Pukki βρήκε με κάθετη πάσα τον Cantwell που αυτή την φορά δεν αστόχησε όπως στο πρώτο ημίχρονο και ανοιξε το σκορ.Η Έβερτον ξύπνησε έκανε ευκαιρίες κυρίως με τον Sigurdsson που που έιχε κάποια καλά στουτ στο 65′ το 67′ και το 74′.’ Ενα σουτ του Tosun στο 75′ και ένα σούτ του Davies αλλά η ατυχία και οι καλές επεμβάσεις του Krul βοήθησαν την Νόριτς να κρατήσει το 0-1 ως το 92′ που ο Srbeny μέσα απο την περιοχή εκμεταλευτηκε την κακή απομάκρυνση του Sigurdsson και έκανε απο κοντά το 0-2.

Κάκιστη η εμφάνιση της ομάδας και των περισσότερων παικτών μέσα στο γήπεδο.Λάθος η ανάγνωση του παιχνίδιου απο τον Silva που ξεκίνησε μια κακή εντεκάδα, δεν έκανε αλλάγή στο ημίχρονο όταν η ομάδα φώναζε πως χρειαζόταν κάτι να αλλάξει και τελικά τον έπιασε πανικός και έκανε όλες τις αλλάγές σε 10 λεπτά απο το 56′ ως το 66′.