4. /
  5. Έβερτον-Κάρντιφ 1-0

Έβερτον-Κάρντιφ 1-0

Σχόλιο

Η Έβερτον έφτασε σε άλλη μια νίκη έστω και με το αγχωτικό 1-0.Οι μπλέ ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα γκολ αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον πίσε ασφυκτικά την καλά οργανωμένη αμυντικά, ομάδα του Neil Warnock.Είναι χαρακτηριστικό είναι ότι η κατοχή της μπάλας για την ομάδα μας έφτασε στο 73%, όμως οι φάσεις που δημιούργησε ήταν ελάχιστες συγκριτικά, κάποιες υποψίες ευκαιρίας όπως μια κεφαλία του Keane στην αρχή και κάποια σούτ του Idrissa Gueye και του Andre Gomes.Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν ένα φάουλ του Sigurdsson απο δεξιά που βρήκε τον Richarlison αφύλακτο στην περιοχή της Κάρντιφ όμως η καφελιά του Βραζιλιάνου ήταν αδύναμη και ο τερματοφύλακας της Κάρντιφ Etheridge έπιασε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάρντιφ πρόσπάθησε να πάρει μετρα στο γήπεδο αλλά μια και δεν είχε την ποιότητα να πετυχεί κάτι ηΈβερτον βρήκε πιο εύκολα χώρους ο Gulfi Sigurdsson προειδοποιήσε δύο φορές με ένα σούτ έξω απο την περιοχή που έφυγε άουτ και άλλη μια προσπάθεια που πλάσαρε τον τερματοφύλακα αλλα ο αμυντικός της Κάρντιφ απέκρουσε πάνω στην γραμμή σε κόρνερ.Όμως η τρίτη φορά ήταν και η τυχερή ο Walcott πήρε μια κάθετη μπαλία έκανε μια κούρσα πλάσαρε με τον Etheridge να αποκρούει η μπάλα όμως έφτασε στον Gylfi Sigurdsson που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καρντιφ.Στην συνέχεια η ομάδα έκανε λίγο τα εύκολα δύσκολα δεν τελείωνε το παινχίδι και άφησε την Κάντιφ να δημιουργήσει ορισμένες επικύνδυνες καταστάσεις για τηνεστία του Pickford.Ευτυχώς όμως όποτε χριάστηκε ήταν εκεί.

Ξεχώρισε ξανά ο εκπληκτικός Gylfi Sigurdsson,πολύ καλή εμφάνιση και απο τον Andre Gomes και τους δύο κεντρικούς αμυντικούς όπως και απο τον Lookman που εντυπωσιασε όσο έπαιξε και ίσως ήρθε η ώρα να τον δούμε βασικό.