2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Στόουκ 1-0

Έβερτον – Στόουκ 1-0

Η Έβερτον επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Στόουκ στο Goodison Park και διατηρήθηκε αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Το αυτογκόλ του Given έκρινε την αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, έχασε πολλές ευκαιρίες και έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. O Williams στο 24′ και ο Mirallas στο 33′, θα χάσουν μοναδικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο θα συνεχίσει στο ίδιο ρυθμό με την Έβερτον να πιέζει για το γκολ. Στο 50′ ο Λουκάκου θα χάσει απίστευτη ευκαιρία σε κενό τέρμα, με τον αμυντικό να διώχνει τη μπάλα την τελευταία στιγμή.

Ένα λεπτό αργότερα από το πέναλτι του Baines θα ανοίξει το σκορ. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, βρήκε στο σώμα του Given και κατέληξε στα δίχτυα. Η Στόουκ θα χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 58′ με τον Arnautovic να σημαδεύει το δοκάρι. Στη συνέχεια θα πιέσει κατά διαστήματα αλλά τίποτα δεν θα αλλάξει μέχρι το τέλος, με την Έβερτον να σημειώνει την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη.

Everton: Stekelenburg, Holgate, Jagielka, Williams, Baines, Barry, Gueye, Bolaise (Davies 88′), Barkley (Funes Mori 84′), Mirallas (Kone 70′), Lukaku.

Stoke: Given, Bardsley, Shawcross, Cameron, Pieters, Whelan, Diouf  (Sobhi 78′), Allen, Imbula (Bojan 78′), Arnautovic, Crouch (Walters 65′)