2. /
  4. /
  5. Έβερτον -Πούμας 1-0

Έβερτον -Πούμας 1-0

Νίκη και στο δεύτερο παιχνίδι της Έβερτον στο Florida cup στην πόλη του Ορλάντο, με 1-0 επί της Μεξικάνικής Πούμας. Οι μπλε έτσι έκλεισαν με νίκη την επίσκεψη τους στις Η.Π.Α.

Η Έβερτον ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με τον Demarai Gray να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.Στο 19΄ήταν αυτός που έβγαλε μια υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Moise Kean που με διπλή προσπάθεια πέτυχε το γκολ του αγώνα.Η Έβερτόν είχε και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να βρει άλλο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μπλέ δεν ήταν το ίδιο καλοί, αλλά  διατήρησαν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα και την νίκη.Δείτε τα στιγμιότυπα παρακάτω (Αν δεν βλέπεται το video επιλέξτε στο τέλος του άρθρου την λειτουργία σε προβολή έκδοσης ιστού).

Σύνθεση :Begovic(46′ Virginia), Coleman (46′ Holgate), Keane (73’Gibson) ,Godfrey, Digne (73’Anderson), Davies, Gomes(46’Broadhead(82’Whitaker)),Townsend (46”Doucoure), Iwobi (46′ J.Rodriguez), Gray(46’Gbamin) ,Kean (46′ Gordon)