4. /
  5. Μπράιτον-Έβερτον 1-0

Μπράιτον-Έβερτον 1-0

ΣΧΟΛΙΟ

Η Έβερτον έφτασε το παιχνίδι νούμερο 4500 στην μεγάλη κατηγορία περισσότερα απο κάθε άλλη ομάδα, αλλά δυστυχώς δεν συνοδεύτηκε με νίκη.Κακές επιλογές μπροστά στην αντίπαλη εστία ένα πολύ κακό  15′ στο δεύτερο ημίχρονο, και ατυχία έφεραν την ήττα για την ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ήταν καλύτερη και είχε σίγουρα τις περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες για να φτάσει σε ένα γκολ κάτι όμως τελικά δεν το πέτυχε.Το παιχνίδι θα έμοιαζε μοιρασμένο αν η ομάδα μας δεν είχαν ένα εκρηκτικό διάστημα μετά το 25′ όπου δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες με τον Walcott να βγάζει μια σέντρα τον τερματοφύλακα της Μπράιτον Button να μην αποκρούει σωστά και τον Bernard να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Richarlison έκλεψε την μπάλα πιέζοντας ψηλά μπήκε από πλάγια στην περιοχή το σουτ όμως έκοψε ο Button η μπάλα έφτασε στον Coleman, που το σουτ του κόντραρε σε σώματα.Στο 30′ νέα ευκαιρία με την μπάλα να φτάνει στον Gueye αλλά δεν σούταρε με αρκετή δύναμη από το όριο της περιοχής για να νικήσει τον Button.Στο 32′ ένα νέο γέμισμα του Walcott ήταν λίγο πιο δυνατό από όσο έπρεπε για να προλάβει ο Bernard.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της ομάδας μάλλον είχαν στο μυαλό τους που θα κάνουν ρεβεγιον επι 15 λεπτά άφησαν χώρο στην Μπράιτον και παραπατούσαν στο γήπεδο.Οι “γλάροι” προειδοποιήσαν με κεφαλια του Andone που απέκρουσε θεαματικά ο Pickford αλλά λίγα λέπτα αργότερα στο 60′ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα όταν απο κορνερ η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Gomes στρώθηκε στον Locadia που εκτέλεσε απο κοντά για το 1-0.Μετά απο το ηλεκτροσοκ του γκολ οι παίκτες μας ξύπνησαν αλλά δεν έδειχναν να έχουν ούτε καθαρό μυαλό ούτε την τύχη με το μέρος τους.Λίγα λεπτά μετά το γκολ η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Richarlison αλλά το σουτ απέκρουσε ο Button και χτύπησε στο δοκάρι.Η ομάδα μας συνέχιε να προσπαθεία αλλά δεν είχε καθαρό μυαλο εκβιάζοντας προσπάθειες ο Μαρκο Σίλβα έριξε στο παιχνίδι τον Sigurdsson και τους Calvert-Lewin και Niasse.Η Έβερτον είχε και άλλο δοκάρι όταν στο 86′ ο Sigurdsson εκτέλεσε ένα φάουλ ο Zouma έπιασε κεφαλιά αλλα η μπάλα πήγε ξανα στο δοκάρι του Button.

O Idrissa Gueye και ο Digne οι μόνοι που πάλεψαν αρκετά σήμερα κουρασμένοι πνευματικά και σωματικά έδειχναν κάποιοι παίκτες.