2. /
  4. /
  5. Εβερτον – Λέστερ 1-1

Εβερτον – Λέστερ 1-1

Σε ένα παιχνίδι που μας αφήνει γλυκόπικρη γεύση, η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί με μαγικό γκολ του James Rodrigues, ωστόσο παραχώρησε την κατοχή στην αντίπαλο της και τιμωρήθηκε με ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο. Επόμενο παιχνίδι με την Newcastle εντός έδρας.

Ο Carlo έκανε πάλι τα μαγικά του και κατέβασε την ομάδα με ένα 4-4-2 με τον Digne σε ρόλο αριστερού μέσου και τον Godfrey να ξεκινάει ως αριστερός μπακ. Η Λέστερ μπήκε καλύτερα στον αγώνα  και απείλησε με τον Madisson στο 13′ Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε ήρεμα με λίγες φάσεις μπροστά από τις εστίες των δύο ομάδων.  Στην πρώτη μας απόπειρα να φανούμε απειλητικοί ο Gomes βρήκε με φανταστική μακρινή μπαλιά τον James ο οποίος κουβάλησε την μπάλα, προσπάθησε να βρεί τον Calvert Lewin με κάθετη, οι αμυντικοί της Λέστερ έκοψαν, η μπάλα ξαναέφτασε στον James ο οποίος με μαγικό σουτ με το δεξί άφησε άγαλμα τον Schmeichel και έγραψε το 1-0. Η Λέστερ πήρε τα ηνία οτυ αγώνα μετά το 1-0 αλλά δεν έγινε απειλητική.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε με σαφή στόχο να κρατήσει τα κεκτημένα της και από το πρώτο λεπτό έδειξε διάθεση να παίξει μαζική άμυνα. Οι παίκτες μας αδυνατούσαν να κρατήσουνε μπάλα και οι παίκτες της Λέστερ βρίσκονταν συνεχώς στο δικό μας μισό, με τους Barnes και Maddison να είναι συνεχώς απειλητικοί.  Ο Justin πρώτα απείλησε στο 55′ μετά από φάση διαρκείας και τελικά ο Tielemans στο 68′ με δυνατό ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Pickford , ο οποίος έκανε ασταθή απόκρουση έχοντας  πολλά σώματα μπροστά του. Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει ωστώσο η Λέστερ έδειχνε πιο ικανή να πετύχει πλήρη ανατροπή και έχασε καλή ευκαιριά με τον Perez με τον Keane και τον Mina να πέφτουνε στα πόδια του και να αποσοβούν το 1-2. Στο τελευτάιο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβηκε και προσπάθησε να κλέψει το ματς αλλά οι κεφαλιές των  Richarlison και τον Calvert Lewin περάσανε εκτός. Σε ατομικό επίπεδο, ο James έκανε πολύ καλή εμφάνιση ενώ σε γενικές γραμμές το αμυντικό μας δίδυμο ανταπηξήλθε καλά στην πίεση της Leicester.