2. /
  4. /
  5. Έβερτον – Τότεναμ 1-1

Έβερτον – Τότεναμ 1-1

Στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ, Έβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στο Goodison Park. Barkley και Lamela πέτυχαν τα τέρματα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Έβερτον είχε τα ηνία του αγώνα, έβαλε το γκολ δημιούργησε φάσεις και δεν απειλήθηκε καθόλου από την Τότεναμ. Μόλις στο 5′ ο Ross Barkley, θα ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια ακολουθούν δύο καλές ευκαιρίες με Jagielka και Mirallas, ενώ στις καθυστερήσεις ο Deulofeu θα χάσει ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ για να διπλασιάσει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ που δεν απειλούσε καθόλου μέχρι εκείνο το σημείο, θα ισοφαρίσει με κεφαλιά του Lamela στο 59′. Στα επόμενα 30 λεπτά τα ζαχαρωτά θα βρεθούν σε παθητικό ρόλο και οι Spurs θα πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες για τη νίκη. Στο 79′ ο Stekelenburg θα αποκρούσει εξ επαφής σουτ του Janssen, ενώ τρία λεπτά αργότερα θα αποκρούσει εκπληκτικά σουτ του Lamela κρατώντας όρθια την Έβερτον.

Everton: Stekelenburg, Holgate, Jagielka, Mori, McCarthy, Gueye, Barry (Cleverley 85′), Baines, Barkley, Mirallas (Lennon 76′), Deulofeu (Kone 68′)

Spurs: Lloris (Vorm 35′), Walker, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Lamela, Wanyama, Dier (Janssen 55′), Eriksen, Alli, Kane.