2. /
  4. /
  5. Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 1-2

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 1-2

Η Έβερτον συνέχισε με την 3η συνεχόμενη νίκη, και παραμένει εκεί που αγαπάμε να την βλέπουμε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Έβερτον ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, είχε την κατοχή και πιεζε την Κρίσταλ Πάλας ψηλά, όταν έχανε την μπάλα.Προηγήθηκε στο 10′ όταν ο Seamus Coleman βρήκε τον Calvert-Lewin μέσα στην περιοχή εκείνος σουταρε απευθείας και άνοιξε το σκορ.Η ομάδα του Λονδίνου απάντησε στο 26′ όταν ο Townsend εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Kouyate με κεφαλιά ισοφάρισε.Οι μπλέ όμως συνέχισαν στο ίδιο επιθετικό μοτίβο ζήτησαν πέναλτι σε μια φάση με τον Richarlison να προσπαθει να κάνει μια σέντρα η μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ward όμως ο διατητης και το VAR αποφάσισαν πως δεν ήταν πέναλτι.Όμως λίγο αργότερα σε μια κεφαλιά του Digne η μπάλα βρίσκει πάλι στο χέρι του Ward και αυτη την φορά το πέναλτι καταλογίζεται με τον Richarlison να σκοράρει και να διαμορφώνει το 1-2 ως σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά οι μπλε χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά σχεδόν καθόλου διατήρησαν το 1-2.Η Κρίσταλ Πάλας προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν δημιούργησε επικινδυνες καταστάσεις για την εστία του Pickford.Αντίθετα η Έβερτον είχε δύο καλές ευκαιρίες για να μεγαλώσει το προάδισμα της με τον Calvert- Lewin που όμως στην πρώτη περίπτωση στο 51′ έστειλε την μπάλα άουτ και στην δεύτερη στο 78′ παρενέβη ο Kouyate και ο Αγγλος φορ δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Σε ατομικό επίπεδο αρκετά καλή εμφάνιση σχεδόν απο όλους τους παίκτες της ομάδας. Ξεχώρισαν οι Digne,James Rodriguez και Richarlison.