5. Χάρτς-Έβερτον 1-3

Χάρτς-Έβερτον 1-3

Σχόλιο

Η Έβερτον έδωσε χθες το πρώτο απο τα δύο φιλικά επι Σκωτζέζικου εδάφους, με την Χάρτς.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι επιθετικά, όμως βρέθηκε πολύ σύντομα πίσω στο σκορ στην πρώτη της σχεδόν επίθεση η Χάρτς κέρδισε ένα κόρνερ που μετατράπηκε σε γκολ όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας ο Paterson με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό.Η Έβερτον δεν επηρεάστηκε ανέβασε ακόμα παραπάνω τον ρυθμό  και σκόραρε με πέναλτι που εκτέλεσε ο Lukaku στο 17′ όταν αμυντικός της Χαρτς απέκρουσε την μπάλα με το χέρι πάνω στην γραμμή.Η ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό χάνοντας αρκετές ευκαιρίες σκόραρε ξανά στο 34′ με τον Lukaku μετά από ωραίο καθετη του Mirallas στον Coleman και ασίστ του Ιρλανδού από δεξιά.Ο Lukaku ήταν σήμειο αναφοράς στην επίθεση της ομάδας και δικαίως στις αρχές του δευτερου ημιχρόνου έφτασε στο χατ-τρικ έστω και αν και το τρίτο του γκολ προήλθε ξανά απο χτύπημα πέναλτι,ένα πέναλτι που κέρδιζε ο Mirallas στο 49′.Η Έβερτον έχασε και άλλες ευκαιρίες με τον Lukaku,τον Kone,τον Osman,τον Cleverley και τον Naismith με το 1-3 όμως να μένει ως το τέλος.Γενικά θετικές εντυπώσεις απο την επιθετική λειτουργία της ομάδας αντίθετα η άμυντική λειτουργία χρειάζεται ακόμα δουλειά μια και στις λίγες αντεπιθέσεις της η Χάρτς κατάφερε να δημιουργήσει καταστάσεις.