4. /
  5. Άρσεναλ-Έβερτον 2-0

Άρσεναλ-Έβερτον 2-0

Σχόλιο

Κρίμα για την καλύτερη ίσως εμφάνιση που έχει κάνει στο Emirates τα τελευταία χρόνια η Έβερτον.Μια εμφάνιση που άξιζε τουλάχιστον ένα βαθμό απο την ομάδα μας που έχασε κλασικές ευκαιρίες, όμως είναι η πολοστή φορά που δεν παίρνει ότι αξίζει στο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, προκάλεσε ασφυξία στην Άρσεναλ μαρκάροντας ψηλά και έχασε 2 καλές ευκαιρίες με τον Calvert-Lewin και τον Richarlison,για να προηγηθεί στο σκορ.Η Άρσεναλ παρόλο που είχε την κατοχή, έδειχνε πελαγωμένη στο μεγαλύτερο διάστημα του 1ου ημιχρόνου έκανε λάθη που δεν εκμεταλεύτηκε η ομάδα μας.Ουσιαστικά είχε μόλις μια καλή ευκαιρία που απομάκρυνε ο Pickford,ενώ μόνο το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχνε να βρίσκει τα πατήματα της.

Το δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον το ξεκίνησε όπως ακριβώς και στο πρώτο, με πίεση ψηλα και μια Άρσεναλ να δείχνει ξανά πελαγωμένη.Δύστυχώς όμως στην πρώτη της σοβαρή επιθετική προσπάθεια η Άρσεναλ με τον Lacazette να κάνει με ένα άπιαστο σουτ άνοιξε το σκορ.Σαν να μην έφτανε αυτο, λίγα λεπτά αργότερα ο Aubameyang διπλασιάζει τα τέρματα της Άρσεναλ, με τον βοηθό να μην βλέπει ότι ο Γκαμπονέζος ήταν σε καθαρή θέση οφ-σαιντ.Το έργο της ομάδας γινόταν εξαιρετικά δύσκολο, παρόλα αυτά η Έβερτον συνήλθε τα τελυταία 10-15 λεπτά, προσπάθησε, εκλεισε την Λονδρέζικη ομάδα στα καρέ της και έχασε αρκετές ευκαιρίες με τον Keane τον Sigurdsson τον Tosun για να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ.

Χαρακτηριστικό της καλής εμφάνισης της ομάδας είναι ότι είχε τις ίδιες τελικές με την Άρσεναλ με μάλιστα περισσότερες εντός εστίας ενώ ακόμα και τα κόρνερ της ομάδας ήταν σχεδόν διπλάσια