4. /
  5. Έβερτον-Γουότφορντ 2-0

Έβερτον-Γουότφορντ 2-0

Σχόλιο

Η Έβερτον παίζοντας καλό ποδόσφαιρο μόλις για 10 λεπτά πέρασε το εμπόδιο της Γουότφορντ και περιμένει τον αντίπαλο που θα βγάλει η κληρωτίδα για τα προημιτελικά του Λιγκ καπ.

Το πρώτο ημίχρονο σίγουρα θα το ξεχάσουμε γρήγορα, μια και δεν είχε ουσιαστικά καμία καλή ευκαίρια, αν εξαιρέσεις μια στραβοκλωτσία του Quina μέσα απο την περιοχή και ένα αδύναμο σουτ του Iwobi στο τέλος που πήγε στα χέρια του Gomes.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά βελτιωμένο και είχε ένα καλό ρυθμό απο το ξεκίνημα του στο 47΄ο Iwobi προσπάθησε να περάσει μια κάθετη πάσα στον Walcott που πέρασε στο ημίχρονο στην θέση του αχρωμου Kean αλλά o Gomes πρόλαβε να βγεί και μπλόκαρε την μπάλα.Στο 55′ ένα σου του Mariappa απομάκρυνε σε κόρνερ ο Pickford.Στο 60′ και μετά η Έβερτον ανέβασε στροφές έχασε μια καλή ευκαιρία με μια κεφαλιά του Michael Keane να καταλήγει στα χέρια του Gomes.Στο 63′ ένα σουτ του Digne καταλήγει επίσης στα χέρια του Gomes.Στο 64′ ένα καλό σου του Gomes πέρασε απο τον τερματοφύλακα αλλά απέκρουσε πίσω απο το δοκάρι ο Mariappa.Ένω ένα λεπτο αργότερα ο Iwobi στέλνει την μπάλα στο δοκάρι 4 λεπτά αργότερα στο 69 η Έβερτον έχει ξανά δοκάρι μετά απο φάουλ του Digne ως το 71′ όπου μετά απο σέντρα του Walcott o Ηολγατε πετάχθηκε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.Το τελικό σκορ διαμορ΄φωθηκε στο 92′ όταν ο Richarlison βγήκε στην αντεπίθεση έφτασε ως το τετ α τετ με το τερματοφύλακα της Γουότφορντ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σε ατομικό επίπεδο οι Holgate,Digne,Iwobi και Gomes ξεχώρισαν ειδικά στο δεύτερο μέρος με την απόδοση τους.