4. /
  5. Έβερτον-Σάντερλαντ 2-1

Έβερτον-Σάντερλαντ 2-1

Σχόλιο

Με μια νέα εκπληκτική εμφάνιση του Marouane Fellaini η Έβερτον έφτασε με ανατροπή στην νίκη επι της Σαντερλαντ με 2-1.

Η ομάδα μας δυσκολεύτηκε αρκέτα να ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας του Μάρτιν Ο’Νίλ παρά την συντριπτική κατοχή, βρέθηκε κόντρα στην ροη του αγώνα πίσω στο σκορ.Κατέλαβε υπερπροσπάθεια και έπρεπε να φτάσει το 76′ λεπτό για να πετύχει γκόλ και 3 λεπτά αργότερα για να πετύχει την ολική ανατροπή.Έτσι η ομάδα μας παραμένει στην 4η θέση και θα προσπαθήσει να εκμεταλευτεί τα δύο επόμενα  παιχνίδια για να πάει με διαφορά ασφαλείας στο ντέρμπι με την Άρσεναλ στο Goodison Park.

Εντεκάδες

Έβερτον: Howard, Baines, Heitinga, Jagielka, Neville(72′ Vellios), Coleman, Osman, Pienaar, Fellaini, Jelavic(85′ Hitzlperger), Mirallas (Naismith 30)

Σάντερλαντ: Mignolet, O’Shea, Cuellar, Rose, Larsson, Gardner, Colback (87’Wickham), Johnson(83’Vaughan), McClean, Sessegnon, Fletcher (Saha 68)

Τα γκολ

45+’  Σεντρα του Gardner προβολή του Johnson γκολ για την Σαντερλαντ 0-1

76′ Ο Osman πασάρει στον Fellaini που μπαίνει στην περιοχή σουτάρει και γκολ 1-1 για την Έβερτον

78  Ο Osman πασάρει ξανα στον Fellaini που με εκπληκτικό τακουνάκι στέλνει την μπάλα στον Jelavic που σκοράρει 2-1 για την ομάδα μας