3. Άρθρα
  4. /
  5. Φλίτγουντ Τάουν-Έβερτον 2-5

Φλίτγουντ Τάουν-Έβερτον 2-5

Ένα ακόμα 5-2 εκτός έδρας αυτή την φόρα για την Έβερτον, που με αρκετούς βασικούς στην εντεκάδα της, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και θα πετύχαινε μια ακόμα πιο άνετη νίκη, αν ο Jordan Pickford δεν ήταν σε κακή μέρα.

Στο πρώτο ημίχρονο με το ξεκίνημα οι μπλέ έβγαλάν ενέργεια και διάθεση.Προηγήθηκαν με τον Richarlison στο 22′ όταν ο Bernard έβγαλε μια όμορφη μπαλία μέσα στην περιοχή και ο Richarlison με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.Στο 34′ πάλι ο Richarlison συνδιάστηκε πολύ όμορφα με τον Iwobi και το 1-2 τον δύο παικτών κατέληξε σε δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου,που ήταν και το σκόρ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 2 γρήγορα γκολ, ο Pickford δεν απομάκρυνε σώστα κλείστηκε και η Φλίτγουντ που μάρκαρε ψηλά εκμεταλεύτηκε την λάθος πάσα του και μείωσε σε 1-2.Όμως σχεδόν άμεσα ο Gordon που πέρασε στο ημίχρονο ως αλλαγή, εβγαλε μια παραλληλη με την εστία μπαλιά ο Richarlison δεν βρήκε την μπάλα ομως ο Iwobi ήταν στο σωστό σημείο για να διαμορφώσει το 1-3.Δέκα λεπτά αργότερα στο 58′ ο Camps έκανε ένα ωραίο ψαλιδάκι η μπάλα έφυγε μέσα απο τα χέρια του Pickford και η Φλίτγουντ μείωσε ακόμα παραπάνω σε 2-3. Στο 73′ ήταν η σειρά του Bernard να εκμεταλευτεί την αδυναμια των παικτών της Φλιτγουντ να απομακρύνουν ένα γύρισμα του Gordon και με σουτ μέσα απο την περιοχή να διαμορφώσει το 2-4.Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Keane όταν ο Nkounkou μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το τακουνάκι για τον Kean και εκείνος διαμόρφωσε με σουτ το τελικό 2-5.

Σε ατομικό επίπεδο αξίζει να σταθούμε στην καλή εμφάνιση και τα δύο γκολ του Richarlison.Καλοι οι Bernard και Gordon ο δεύτερος μπήκε ως αλλαγή και έφτιαξε δύο γκολ για τους συμπαίκτες του.Αξίζει να σταθούμε σε μια επιτέλους, καλή εμφάνιση του Iwobi και στον εξαιρετικό νεαρό Nkounkou που έκανε μια μεστή εμφάνιση.