4. /
  5. Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0

Σχόλιο

Σε μια σεζόν που ελάχιστα πράγματα έχουμε να θυμόμαστε η σημερινή νίκη θα είναι ένα απο αυτά.Σε μια απολαυστική νίκη από τις ευρύτερες σε σκορ των τελευταίων ετών εναντίον της Γιουνάιτεντ,η ομάδα μας σκόρπισε τους κόκκινους του Μάντσεστερ κερδίζοντας με 3-0.

Η καλή μέρα φάνηκε απο νωρίς μια και μόλις στο 5′ ο McCarthy άνοιξε το σκορ για την ομάδα με μια εξαιρετική προσπάθεια.Η ομάδα έδωσε χώρο στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις το δεύτερο γκολ όμως ήρθε απο στημένη φάση μετά απο χτύπημα κόρνερ ο Stones με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 2-0 στο 35′.Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με του φιλοξενούμενους να είναι πιο επικίνδυνοι όμως το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Mirallas στο 74′ μετά απο εξαιρετική κίνηση του Βέλγου στο σκάψιμο του Barkley.Αξίζει να αναφερθούμε στο πολύ σημαντικό ρόλο που έπαιξε η Ευρώπη στην απωλειά των στόχων στο πρωτάθλημα.Αλλά και στην εξαιρετική εμφάνιση των Stones,McCarthy και Barkley.Όσο για τον Wayne (Once a Blue) Rooney  τα είπαμε και χθές δεν μπορεί στο Goodison το περίεργο είναι ότι και ο άλλος πρώην μας δεν μπορεί, ο Fellaini εκτός απο την απιστευτη ευκαιρία που έχασε ήταν κακός και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο .

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Coleman,Stones,Jagielka,Baines,Barry,McCarthy,Osman(69’Mirallas),Barkley(88′ Naismith), Lennon,Lukaku(87’Kone)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Gea,Valencia,Smalling,McNair,Shaw,Blind,Mata(63 Di Maria) ,Herrera,Fellaini (45’Falcao),Young, Rooney(88 Van Persie)

Tα γκολ

5′   McCarthy          1-0

35′ Stones                2-0

74′ Mirallas             3-0