4. /
  5. Λυών-Έβερτον 3-0

Λυών-Έβερτον 3-0

Σχόλιο

Άλλη μια ήττα και τέλος η Ευρώπη για μια Έβερτον που κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ της Λυών.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον στάθηκε καλά και διατήρησε το μηδέν πίσω.Μπορεί να μην ήταν απειλητική μπροστά αλλά κράτησε την Λυών μακριά από την εστία της ομάδας.Όμως το λάθος η το κακό για την ομάδα ήταν, πως κατέβηκε με επιθετικό τον Sigurdsson (που δεν είναι) σε ένα παιχνίδι που για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης η ισοπαλία δυστυχώς δεν ήταν ποτέ αρκετή.Δυστυχως στο 37′ ήρθε και ένας τραυματισμός για τον Cuco Martina που ας ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό γιατί έμοιαζε άσχημο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα αναγκαστικά ανέβηκε ψηλά για να πιέσει την Λυών, το έκανε καλά και απείλησε μια δύο φορές.Όμως αναγκαστικά έμεινε ευάλωτη σε μακρινές μπαλιές και tiw καθετες αντεπιθέσεις της Γαλλικής ομάδας μια τέτοια καλή κάθετη μπαλιά από πίσω και ια έξυπνη εναλλαγή στο 68′ διέσπασε την αρκετά καλή ως εκείνη την στιγμή άμυνα της ομάδας και έδωσε το προβάδισμα στην Λυών.Η Λύων εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση των παικτών μας έφτασε μέσα σε 8 λεπτά σε δεύτερο γκολ.o κάκιστος και νευρικός Schneiderlin εντωμεταξύ πρόλαβε να αποβληθεί λιγο μετά το δεύτερο γκολ .Με την Λυών να δίνει μεγαλύτερες διαστάσεις στην νίκη της ομάδας στο 88′.

Η ανάγνωση του παιχνιδιού λέει πως το παιχνίδι δεν έμοιαζε προτεραιότητα για την Έβερτον. Ίσως γιατί θεωρούσαν στην ομάδα πως η πρόκριση είχε ήδη χαθεί πριν το παιχνίδι.Όταν όμως μένουν εκτός αποστολής 3-4 βασικά στελέχη της ομάδας και το αρχικό σχήμα δεν περιλαμβάνει επιθετικό αβιάστα αυτο το συμπέρασμα προκύπτει.