4. /
  5. Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-1

Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-1

Σχόλιο

Νέο στράβοπάτημα και ήττα για την Έβερτον που παρέμεινε χωρίς νίκη στα εκτός έδρας παιχνίδια της.Η Έβερτον ατύχησε να έχει σε κακή μέρα δύο κομβικα στελέχη της στην άμυνα τον Jordan Pickford και τον Michael Keane μαι και οι δύο παίκτες φέρουν ευθύνη και για τα 3 γκολ που δέχθηκε η ομάδα μας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Sigurdsson απο πλάγια θέση να κάνει ένα όμορφο σουτ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Ramsdale.Sto 17′ η Έβερτον είχε άλλη μια ευκαιρία όταν ο Richarlison έβγαλε μια όμορφη κάθετη πάσα στον Calvert-Lewin που παρόλο που πρόλαβε την μπάλα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ramsdale.Ο πίο επικίνδυνος παίκτης της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο έκανε ένα όμορφο σούτ έξω από την περιοχή η μπάλα όμως βρήκε στην συμβολή των δοκών και έφυγε άουτ.Στο 21′ ήταν η σειρά της Μπόρνμουθ να κάνει ένα σούτ με τον Solanke το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Pickford.Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Solanke πιάνει την πρώτη κεφαλιά ο King κάνει το γύρισμα μστο κέντρο της εστίας όπου ο΄υτε ο Pickford βγαίνει ενώ ο Keane έχει μείνει στην πλάτη των παικτών της Μπόρνμουθ με τον αφύλακτο Wilson να ανοίγει το σκορ.Η Έβερτον έβγαλε κάποια αντίδραση αν και οι περισσότερες προσπάθειες ήταν από τα πλάγια ο Digne στο 36′ έβγαλε μια σέντρα αλλά η κεφαλιά του Richarlison έφυγε λίγο άουτ.O Richarlison είχε συμμετοχή και στο γκολ που ισοφάρισε η Έβερτον όταν έβγαλε την σέντρα και ο Calvert-lewin με κεφαλιά ισοφάρισε προσωρινά το σκορ στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ξεκίνησε με ευκαιρία όταν o Iwobi με τον Digne συνδυάστηκαν, ο Digne πέρασε την μπάλα στον Sigurdsson αλλά το πλασέ του Ισλανδού δεν ήταν αρκετά καλό.Στο 64′ ο Calvert-Lewin κυνήγησε μια φάση και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Cook στον τερματοφύλακα του αλλά ο Ramsdale έκοψε την ντρίπλα που προσπάθησε να του κάνει ο νεαρός Άγγλος φορ.Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία όταν ο Pickford στήνει άσχημα το τοίχος της ομάδας σε ένα φάουλ και δίνει την ευκαιρία στον Fraser να πετύχει δεύτερο γκολ.Πέντε λεπτά αργότερα ο Keane σπάει το οφσάιντ και δίνει την δυνατότητα στον Callum Wilson να βγεί στην αντεπίθεση και να πλασάρει τον Pickford διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Σε ατομικό επίπεδο χαμηλή πτήση για όλους τους παίκτες της ομάδας εκτός από τον Richarlison που ήταν ο μόνος που ήταν επικίνδυνος για την Έβερτον.Προσπάθησε και ο Calvert-Lewin αλλά δυστυχώς παρα το γκολ δεν δείχνει να έχει φονικό ένστικτο αυτό το παιδί.