4. /
  5. Άρσεναλ – Έβερτον 3-2

Άρσεναλ – Έβερτον 3-2

Σχόλιο

Η ομάδα μας έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατα διαστήματα μέσα στο Emirates ενάντια στην κουρασμένη Arsenal αλλά η αστοχία στην τελική φάση αλλά και ορισμένες αμυντικές ανορθογραφίες δεν τις έδωσαν το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το τελικό 3-2.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας, με τον Calvert Lewin να σκοράρει με ανάποδο γυριστό σούτ έπειτα από ασταθές διώξιμο του Luiz σε φάουλ του Sigurdsson μόλις στο 1ο λεπτό . Στο 9′ ο Iwobi σε εξαιρετική αντεπίθεση της ομάδας μας δεν έκανε την καλύτερη επιλογή και το σουτ του κατέληξε εκτός στόχου. Η Arsenal βρήκε σιγά σιγά τα πατήματα της και προειδοποίησε με σουτ του Pepe που έσωσε ο Pickford.  Στο 27′ ο νεοεισελθείς (αντί του τραυματία Kolasinac) Saka έβγαλε όμορφη σέντρα από τα αριστερά και ο Nketiah μόνος του στο κέντρο της περιοχής τέλειωσε για το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα ο Aubameyang βγήκε μόνος του από την αριστερή πλευρά για άλλη μια φορά και πλάσαρε υποδειγματικά για το 2-1. Η Everton προσπάθησε να συνέλθει μετά το σοκ των δυο τερμάτων σε λίγα λεπτά και τα κατάφερε μετά από κόρνερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε φάση διαρκείας. Ο Sigurdsson επανέφερε την μπάλα στην περιοχή της Arsenal μετά την πρώτη απομάκρυνση των αμυντικών, ο Mina πήρε την κεφαλιά και ο συνήθεις ύποπτος Richarlsion πρόλαβε τον Leno για ελάχιστα εκατοστά και κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στο τέρμα για το 2-2.  Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το 1ο, με γκολ. Αυτήν την φορά με τους γηπεδούχους με τον Αubameyang να βρίσκει στόχο με κεφαλιά για το 3-2. Ο Αncelotti φρέσκαρε επιθετικά την ομάδα ενώ είχαμε και την επανεμφάνιση του Andre Gomes μετά τον τραυματισμό του σε χρόνο ρεκόρ. Η ομάδα μας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά τόσο ο Calvert Lewin όσο και ο Richarlison βρήκανε stop στον πολύ καλό Leno του 2ου ημιχρόνου. Ο Pepe δεν μπόρεσε να διευρύνει  το σκορ 4-2 στο 87′ αφού η προσπάθεια του βρήκε στο δοκάρι ενώ η τελευταία καλή μας ευκαιρία για την ισοφάριση χάθηκε στο 93 με την κεφαλιά του Calvert Lewin. Συνολικά , η ομάδα μας σε ένα crash test για την είσοδο της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για ένα διπλό κόντρα στην κουρασμένη Arsenal και φεύγει χωρίς βαθμό από το Λονδίνο με απογοήτευση , όχι τόσο για την εμφάνιση αλλά για το τελικό αποτέλεσμα.