4. /
  5. Μπράιτον-Έβερτον 3-2

Μπράιτον-Έβερτον 3-2

Σχόλιο

O κακός Pickford και ο επίσης πιο κακός διατητης οδήγησαν την Έβερτον σε μια ήττα σε ένα παιχνίδι που είναι δύσκολο να πιστέψεις πως κατάφερε να μην πάρει βαθμό η ομάδα μας.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα ανιαρό παιχνίδι κέντρου, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν στην περιοχή της άλλης.Στο 15′ η εικόνα άλλαξε όταν σε ένα φάουλ που κέρδισε η Μπράιτον και εκτέλεσε δυνατά ο Gross η μπάλα πέρασε σχεδόν μέσα από τα χέρια του Pickford και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας μας.Το γκολ ταρακούνησε λίγο τς παίκτες μας που άρχισαν να βγαίνουν απειλητικά μπροστά και κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν στο 20′ όταν σε ένα κόρνερ του Digne, o Richarlison βγήκε στο πρώτο δοκάρι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, αλλά βρήκε στο Webster και κατέληξε στα δίχτυα την Μπράιτον, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.Στο 23′ η ομάδα μας είχε μια καλή ευκαιρία όταν μέσα στην περιοχή ο Richarlison έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά που έφτασε στον Walcott που το πλάσε του βρήκε στο πόδι του Ryan και απομακρύνθηκε.Στο 37΄η Έβερτον είχε άλλη μια καλή ευκαιρία όταν ο Walcott βρέθηκε στην αντεπίθεση, σούταρε η μπάλα βρήκε στο χέρι του Dunk (ο διατητής δεν είδε κάτι)  έφτασε στον Iwobi που προσπάθησε μια παράλληλη μπαλιά βρήκε σε αμυντικό της Μπράιτον αλλά ο Ryan ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε ενστικτωδώς.Στο 43′ ένα σουτ του Iwobi λίγο έξω από την περιοχή έφυγε λίγο ψηλά άουτ.Ενω η τελευταία φάση πριν το ημίχρονο ο Alcate προσπάθησε να πιάσει το σούτ μετά από μια σέντρα αλλά ο Digne έκανε μια καίρια παρέμβαση με τάκλιν και απομάκρυνε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον είχε και πάλι το έλεγχο έχασε ευκαιρίες δεν τις δόθηκε ένα πέναλτι όταν στο 54′ τράβηξαν πεντακάθαρα τον Richarlison μέσα στην περιοχή.Προηγήθηκε με τον Calvert-Lewin στο 74′ αλλά λίγο αργότερα το var και ο διαιτητής αποφάσισαν να κάνουν το ποδόσφαιρο μπάσκετ και σε μια απλή επαφή του Keane δόθηκε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Maupay.Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 94 σε μια κόντρα επίθεση όταν σχεδόν όλη η ομάδα είχε βγει μπροστά για να πάρει την νίκη και η αυτοσυγκέντρωση από τα νεύρα είχε χαθεί. Ο Trossano  έφτασε μέσα στην περιοχή και παράλληλα με την εστία έκανε μια σέντρα ο Digne προσπάθησε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας για το τελικό απολύτως άδικο σε σχέση με την εικόνα του αγώνα 3-2

Σε ατομικό επίπεδο μέτρια απόδοση για το σύνολο τής ομάδας.Σε κακίστη κατάσταση ο Pickford που έχει καταντήσει μοιραίος για την ομάδα σε πολλά παιχνίδια.