4. /
  5. Έβερτον-Γούλβς 3-2

Έβερτον-Γούλβς 3-2

Σχόλιο

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με εντυπωσιακό ρυθμό κατα διαστήματα και αγωνιώδη διακύμανση στο σκορ η Έβερτον κέρδισε με 3-2 την Γούλβς και αναριχήθηκε αρκετά στην βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε με το ξεκίνημα του έναν εντυπωσιακό ρυθμό, η Έβερτον έχασε την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 4′ όταν ο Iwobi έκανε την σέντρα,αλλά η κεφαλιά του Sigurdsson από το κέντρο της μεγάλης περιοχής, έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.’Ενα λεπτό αργότερα στο 5′ ο Coady της Γούλβς έκανε ένα άσχημο γύρισμα στο τερματοφύλακα του, αυτός την έδιωξε με τα πόδια πάνω στον Kean η μπάλα έφτασε στον Richarlison που άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 για την Έβερτον.Η Γούβς έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σχεδόν άμεσα, όταν ο Traore ταλαιπώρησε τον Digne μπήκε στην μεγάλη περιοχή από δεξιά έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά η μπάλα κάπου κόντραρε έφτασε στον Saiss που ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1.Ο δαιμονισμένος ρυθμός συνεχίστηκε όταν ο Sigurdsson στο 12′ έβγαλε την σέντρα και ο Iwobi από κοντά δεν αστόχησε γράφοντας το 2-1 για την Έβερτον.Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τον Curtone να πιάνει στο 14′ ένα σουτ από κοντά και να αναγκάζει τον Pickford με μια εντυπωσιακή επέμβασή, να στείλει την μπάλα κόρνερ.Το επόμενο λεπτό ήταν ο Coleman αυτός που βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Γούλβς αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 25′ ξανά ένα σουτ του Curtone χτύπησε στον Keane η μπάλα και έφυγε κόρνερ ενώ στο 28′ μια κεφαλιά του Mina μετά απο κόρνερ έφτασε εύκολα στα χέρια του Rui Patricio.  Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που το παιχνίδι είχε ρυθμό δεν είχε τόσες ευκαιρίες όσο το πρώτο στο 61΄ ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Sigurdsson έπιασε την κεφαλιά ο Moise Kean αλλά έφυγε άουτ.Στο 74′ σε μια ολιγωρία της άμυνας μετά από πλάγιο ο Boly έπιασε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς τα πίσω στον αφύλακτο Jimenez που ισοφάρισε ξανά.Όμως η ομάδα μας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη βγήκε  ξανά στην επίθεση ο Digne έβγαλε την σέντρα στο 80′, ο Richarlison με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-2.Η Έβερτον είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες να πετύχει 4ο γκολ.Στο 81′ όταν ο Richarlison, έκανε μια ωραία ντρίμπλα και σουτ από την περιοχή που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Rui Patricio μην αφήνοντας τον βραζιλιάνο να πετύχει χατ-τρικ.Καλή ευκαιρία είχε και ο Mina στο 86′ μετά από κόρνερ του Sigurdsson όμως την κεφαλιά του απέκρουσε ξανά ο Rui Patricio.

Σε ατομικό επίπεδο εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Richarlison καλοί και οι Iwobi,Digne και Sigurdsson.