2. /
  4. /
  5. Μπλάκπουλ-Έβερτον 3-3

Μπλάκπουλ-Έβερτον 3-3

Το πρώτο φιλικό παιχνίδι ενόψει της νέας σεζόν, έδωσε η Έβερτον χθές το απόγευμα, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπλάκπουλ 3-3.

Η Έβερτον αιφνιδιάστηκε πλήρως, από την ομάδα της λιγκ 1 και βρέθηκε να χάνει με 3-0 μόλις στο 11.’Με γκολ που πέτυχαν στο 2′ ο Hamilton,στο 10′ ο Kaikai και ένα λεπτό αργότερα ο Ward.

Οι μπλέ σοβαρεύτηκαν στην συνέχεια μείωσαν με κεφαλιά του Calvert-Lewin, από κόρνερ του Sigurdsson στο 23′.Οι δύο παίκτες ηταν πρωταγωνιστές  και στο δευτερο γκολ,σε πέναλτι που κέρδισε ο Calvert-Lewin και μετέτρεψε σε γκολ ο Sigurdson στο 30′ Το 3-2 ήταν το σκορ που οι 2 ομάδες τελείωσαν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ancelotti έκανε κάποιες αλλαγές, ξεκινόντας τον Lossl αντί του Pickford ,τον Coleman αντί του Kenny,τον Keane αντί του Branthwaite και τον Walcott αντί του Kean. Ενω αργότερα στο 62′ πέρασε και τους Gibson την θέση του Holgate,τον Nkounkou στην θέση του Digne,ενώ ο Besic πέρασε στην θέση του Gordon και ο Bolasie στην θέση του Iwobi

Η Έβερτον είχε ευκαιρίες με τον Calvert-Lewin και τον Walcott για να ισοφαρίσει,α τελικά το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε με φάουλ του Sigurdsson στο 70′.

Ο Ancelotti έλλειψη πολλών παικτών οπως οι Gomes,Delph,Gbamin, Richarlison και άλλοι, έδωσε προς το τελος στο 76′  χρονο να αγωνιστούν στους νεαρούς Kyle John που μπήκε στην θέση του Sigurdsson και τον Ellis Simms που πέρασε στην θέση του Calvert-Lewin.