4. /
  5. Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-3

Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-3

Σχόλιο

Μια πικρή ισοπαλία σήμερα για την Έβερτον από την Μπόρνμουθ, σε ένα παιχνίδι που παρόλο που προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά και ξανά προηγήθηκε πετυχαίνοντας τρίτο γκολ στο 5′ των καθυστερήσεων κατάφερε να μην φύγει με την νίκη.

H ομάδα μας σήμερα δεν ήταν ιδιαίτερα καλή ούτε στο πρώτο ημίχρονο, επέλεξε όπως σχεδόν σε όλα τα φετινά εκτός έδρας παιχνίδια, να δώσει χώρο στην Μπόρνμουθ και πέτυχε δύο γκολ με αντεπιθέσεις έχοντας ένα εκρηκτικό δεκαπεντάλεπτο στο παιχνίδι της όπου πέτυχε τα δύο γκολ που τις έδωσαν το προβάδισμα.Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν εξαφανίστηκε από το γήπεδο έπαιξε ένα εντελώς παθητικό παιχνίδι μην καταφέρνοντας να κρατήσει την μπάλα ούτε να επιβάλει το ρυθμό της.Η Μπόρνμουθ που δεν είχε να χάσει τίποτα επιτέθηκε και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.Με την βοήθεια βέβαια και του Μαρτίνεθ που επίσης έχει σοβαρή ευθύνη μια και δεν βοήθησε την ομάδα ούτε στο ελάχιστο από τον πάγκο.Μετά το 2-2 η ομάδα βγήκε μπροστά και κατά σύμπτωση σκόραρε δευτερόλεπτα πριν λήξει το παιχνίδι.Όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Μπόρνμουθ σκόραρε και κατάφερε μια επική ισοπαλία.Σε ατομικό επίπεδο, καλοί οι Deulofeu και Lukaku ίσως και ο Barkley από εκεί και μετά αν γράψουμε για τους υπόλοιπους θα είναι εν βρασμώ και ίσως γράψουμε και κακεντρέχειες.

Εντεκάδες

Έβερτον:Howard,Coleman,Galloway,Stones,Funes Mori,McCarthy,(68’Cleverley),Barry, Deulofeu(86’Lennon),Barkley,Kone(97’Gibson),Lukaku

Μπόρνμουθ:Federici(46’Allshop),Distin,Francis,Daniels,Cook(46’Smith),Surman,Gosling,Arter(76’Murray),Ritchie,Stanislas,King

Τα γκολ

25′ Funes Mori   0-1

36′ Lukaku    0-2

80′ Smith  1-2

87′ Stanislas  2-2

95′ Barkley  2-3

98′ Stanislas   3-3