3. Άρθρα
  4. /
  5. Έβερτον – Τσέλσι 3-6

Έβερτον – Τσέλσι 3-6

Για την τρίτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ διεξήχθη ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Goodison park, όπου η Τσέλσι έκανε πάρτι κόντρα στην ομάδα μας με σκορ 3-6.

1ο ημίχρονο) Η πολύ κακή βραδιά φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, όταν και η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 3′ λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η Τσέλσι δεν πίεσε και προτίμησε να κάτσει πάνω στο πολύ γρήγορο προβάδισμα που πήρε. Η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεσε για την ισοφάριση. Ο Ντιστέν στάθηκε άτυχος στο 16 λεπτό όταν το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε με προβάδισμα 2 γκολ της Τσέλσι, ο Κέβιν Μιραλάς μείωσε το σκορ σε 1-2 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

2ο ημίχρονο) Στο δεύτερο ημίχρονο γίναμε μάρτυρες της πολύ κακής κατάστασης που βρίσκεται  αμυντική λειτουργία της ομάδας αυτήν την περίοδο. Ενώ πιέσαμε να ισοφαρίσουμε τον αγώνα (πετύχαμε 2 γκολ είχαμε 1 δοκάρι), στα αμυντικά μας καθήκοντα ήμασταν κυριολεκτικά για τα πανηγύρια. Πάρα πολλά λάθη ασυνεννοησία μεταξύ των παικτών και κακές τοποθετήσεις της άμυνας, επέφεραν 4 γκολ για την Τσέλσι με πάρα πολύ εύκολο τρόπο, χτυπώντας το καμπανάκι στον Ρομπέρτο Μαρτίνεθ ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να αλλάξει σύντομα.

1′) Γκολ για την Τσέλσι με τον Ντιέγκο Κόστα 0-1

2′) Ο Ιβάνοβιτς κάνει το 0-2 για την ομάδα του

16′) Ακυρώθηκε γκολ του Ντιστέν ως οφσάιντ

45′) Ο Μιραλάς με κεφαλιά μειώνει σε 1-2

67′) Από αυτογκόλ του Κόλεμαν 1-3 για την Τσέλσι

69′) Ο Νέισμιθ μειώνει σε 2-3

74′) Με σουτ του Μάτιτς γίνεται το 2-4

76′) Με κεφαλιά του Ετό η Έβερτον μειώνει σε 3-4

77′) 3-5 για την Τσέλσι με τον Ραμίρεζ

80′) Δοκάρι ο Μιραλάς

90′) Ο Ντιέγκο Κόστα διαμορφώνει το τελικό 3-6

Everton: 24 Howard Booked 23 Coleman 03 Baines 18 Barry 06 Jagielka 15 Distin 11 Mirallas 16 McCarthy 10 Lukaku (Besic – 89′ ) 14 Naismith 07 McGeady (Eto’o – 70′ )

Chelsea:  13 Courtois 02 Ivanovic 28 Azpilicueta 21 Matic 24 Cahill 26 Terry 22 Willian (Mikel – 75′ ) 07 Ramires Booked 19 Diego Costa Booked 04 Fàbregas Booked (Drogba – 89′ ) 10 Hazard (Filipe Luis – 83′ )