2. /
  4. /
  5. ΕΒΕΡΤΟΝ – ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ :

ΕΒΕΡΤΟΝ – ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ : 1-3

Στην αυλαία της 38ης αγωνιστικής, η ομάδα μας απέναντι στην Μπόρνμουθ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό ύστερα

απο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κίνγκ που καταλόγισε ο διαιτητής για χέρι του Ριτσάρλισον.

Τα κεράσια που ήθελαν μόνο νίκη απέναντι στην ομάδα μας, για να έχουν ελπίδες παραμονής είδαν τον Μόισε Κίν να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια

απο προσπάθεια του κόλεμαν βρίσκοντας σε καλή θέση τον Γουόλκοτ απο τα δεξιά, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκόλ στον Ιταλό φόρ στο 40ο λεπτό.

Στο 46ο λεπτο όμως η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο σε μια εκτέλεση φάουλ απο τα αριστερά ο Σολάνκε κέρδισε τον Μπράιθγουαιτ στον αέρα στέλνοντας

την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πίκφορντ, και την Μπόρνμουθ με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημιχρονο ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, η Μπορνμουθ οπισθοχώρισε δίνοντας μπάλα και χώρο στην Εβερτον προσπαθόντας κυρίως με ξεσπάσματα να πετύχει

ακόμα ένα γκόλ το οποίο και κατάφερε με τον Στάνισλας στο 80ο λεπτο ,αν και θα μπορουσε να αποφευχθεί αλλά ο Πίκφορντ για ακόμα ένα μάτς φέτος δεν είχε την απόδοση

που περιμένουμε απο αυτόν. Ήττα λοιπόν με 1-3 στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς στην έδρα μας , σε μια χρονιά που όλοι θέλουμε να αφήσουμε στην άκρη, ελπίζοντας μόνο οτι

η ομάδα μας και ο Κάρλο Αντσελότι θα μπούν δυναμικά στη προσεχή μεταγραφική περίοδο ενισχύοντας το ρόστερ, με παίκτες οι οποίοι

στη νέα σεζόν να μας κάνουν πιο ανταγωνιστικούς.