3. Άρθρα
  4. /
  5. Τσέλσι-Έβερτον 4-0

Τσέλσι-Έβερτον 4-0

Μια τραγική εμφάνιση με σχεδόν όλους τους παίκτες της ομάδας, να μοιάζουν παίκτες άλλης κατηγορίας, οδήγησαν στην πιο βαρία ήττα της εποχής Αντσελότι.Με το 4-0 να δυσκολεύει πλεον αρκετά τα ευρωπαϊκά όνειρα της ομάδας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τουλάχιστον απογοητευτικό .Η Τσέλσι δημιουργούσε καταστάσεις απο το ξεκίνημα του αγώνα και μάλιστα αρκετά ευκολα, έτσι αν οι παίκτες μας δεν ξυπνούσαν, έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει το γκολ.Ήρθε στο 14′ όταν ένα ξαφνικό σουτ του Mount έπιασε στον ύπνο την άμυνα και τον Pickford για να γίνει το 1-0.Όσοι περίμεναν η Έβερτον να αντιδράσει διεψεύτηκαν, το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με το Pedro να βγαίνει λίγα λεπτά αργότερα στο τετ α τετ και να σκοράρει απο την κλειστή γωνία του Pickford διαμορφόνοντας το 2-0.Μοναδική αντίδραση της ομάδας μια περίπτωση τετ α τετ με τον Calvert-Lewin στο 25′ να πλασάρει άουτ χωρίς όμως να αλλάξει η απογοητευτική εικόνα που παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον κατάφερε να δείχνει ακόμα χειρότερη απο ότι στο πρώτο με τον Carlo Ancelotti να περνάει τον Walcott την θέση του λίγου Bernard και την ομάδα να δείχνει ακόαμ χειρότερη.Με την  Τσέλσι να τελείωνει το παιχνίδι σε μόλις 9 λεπτά .Ένα μακρινό σουτ του Willian στο 51′ έκανε το 3-0 και μια σέντρα του ίδιου παίκτη στο Giroud το 4-0 έτσι ώστε να μοιάζει τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του παιχνιδιού.