2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Γουέστ Χαμ 4-1

Έβερτον-Γουέστ Χαμ 4-1

Με ένα ευρύ 4-1 χάρη στην εκτελεστική δεινότητα που έδειξε ο Calvert-Lewin, η Έβερτον πέρασε στους 8 του λιγκ καπ.Μία νίκη όμως που κόστισε στην Έβερτον μια και τραυματίες έφυγαν απο το γήπεδο οι Kenny,Allan και Richarlison.

Στο πρώτο ημίχρονο η Έβερτον άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ όταν μια υπέροχή λόμπα του Keane έβγαλε τετ α τετ τον Calvert-Lewin που πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.Η Γουέστ Χαμ προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πιέσει έκανε κάποιες ευκαιρίες, αλλά και η Έβερτον δημιούργησε και άλλεςκαταστάσεις στην εστία του Randolph κυρίως από κάποιες μαγικές πάσες του James Rondriguez στον Richarlison αλλά σε μια περίπτωση ο Ιρλανδός τερματοφύλακας σταμάτησε τον Βραζιλιάνο και σε μια ακόμα ο Richarlison ήταν οφ-σαίντ και δεν μέτρησε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γουέστ Χαμ μπήκε με γκολ όταν στο 46′ ένα μακρινό σουτ με φάλτσο του Snοdgrass κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Pickford.Ευτυχώς οι μπλε δεν έδειξαν να χάνουν την συγκέντρωσή τους είχαν δοκάρι με τον Richarlison και έφτασαν γρήγορα σε δεύτερο γκολ πάλι με σουτ του Richarlison που χτύπησε στην πλάτη αμυντικού της Γουέστ χαμ και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 στο 55′.Στο 77′ ένα σούτ του Iwobi που πέρασε στην θέση του Richarlison πήγε στο δοκάρι η μπάλα όμως έφτασε στον Calvert-Lewin που σκόραρε ξανά διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα πέτυχε τρίτο γκολ γα την ομάδα μας.Ο Άγγλός επιθετικός όμως δεν σταμάτησε εκεί πέτυχε το δεύτερο χατ τρίκ του μέσα σε 11 μέρες όταν σε μια καθετη πάσα του Sigurdsson πλάσαρε σωστά και ολοκλήρωσε το χατ -τρικ φτάνοντας το σκορ στο 4-1

Σε επίπεδο ατομικών εμφανίσεων φανταστικός ξανά ο Calvert-Lewin  όπως και οι Richarlison και James Rodriguez.Καλοί και οι Keane και Sigurdsson. Ανησυχία προκαλούν σίγουρα οι τραυματισμοί των Allan και Richarlison αλλά ας ελπίσουμε να μην έχουν κάτι σοβαρό.