2. /
  4. /
  5. Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2

Έβερτον-Γουέστ Μπρομ 5-2

Μία εμφατική ανατροπή, δύο εκπληκτικές εμφανίσεις,μια καυτή επιθετική γραμμή, αλλά και κάποια παιδαριώδη λάθη στην άμυνα σκιαγραφούν την εικόνα του σημερινού παιχνιδιού.

Η Έβερτον ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, το πρεσινγκ της Γουέστ Μπρομ τα πρώτα λεπτά δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας μας.Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10′ με σουτ του Diangana και παραλίγο να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν είχαν δοκάρι λίγο αργότερα.Οι μπλε κατάφεραν να βρουν ρυθμό μετά το 25′ και έφτασαν στο γκολ με τον Calvert-Lewin στο 31′.Με την συμπλήρωση των 45′ ο James Rodriguez ανέλαβε δράση και άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού. Αρχικά με ένα υπέροχο γκολ με σουτ και στην συνέχεια κερδίζοντας την κόκκινη κάρτα όταν ο Gibbs τον χτύπησε χώρίς λόγο.Το 2-1 ήταν και το σκορ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με ένα υπέροχο χτύπημα φάουλ η Γουέστ Μπρόμ  ισοφάρισε σε 2-2 με τον Perreira.Ομως κάπου εκεί η Έβερτον σταμάτησε τα δώρα και ανέβασε το ρυθμό και την πίεση της. Προηγήθηκε ξανά όταν ο τερματοφύλακας της Γουέστ Μπρομ δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπάλα στην κεφαλιά του Richarlison και ο Keane απο κοντά σκόραρε στο 54′  για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά από αυτό του λιγκ καπ με την Σαλφορντ.Η πίεση συνεχίστηκε και λίγα λεπτά αργότερα στο 62’ο Richarlison  γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Calvert-Lewin με προβολή πέτυχε το 4ο γκολ της Έβερτον και δεύτερο προσωπικό του.Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το 5 γκολ όταν ο James Rodriguez εκτέλεσε ένα κόρνερ ο Calvert-Lewin έπιασε την κεφαλιά και διαμορφώθηκε το τελικό 5-2.

Σε ατομικό επίπεδο δεν μπορούμε να μην σταθούμε στην εξαιρετική απόδοση του James Rodriguez και του Dominic Calvert-Lewin ο πρώτος άνοιξε λογαριασμό στην Πρέμιερ λιγκ με ένα απίθανο γκολ κέρδισε την αποβολή του Gibbs και έδωσε και την ασίστ στον Calvert-Lewin.Ενω ο Αγγλος επιθετικός έγινε ο νεοτερος παίκτης της Έβερτον που πέτυχε χατ-τρικ.Αρκετά καλοί και οι Alan ,Richarlison και Digne.