A BAD DAY AT WORK

Γεια σας Evertonians.

Η ομάδα μας “προσγειώθηκε ανώμαλα” το βράδυ της Κυριακής,χάνοντας στο “ναό” 1-2 από τη Μan U. Παρόλο που το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας καθώς σκόραρε με τον Iwobi μόλις στο 5ο λεπτό,η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ένα λάθος control του Gueye έδωσε την ευκαιρία στη United με μια πάσα να βγει στο ανοιχτό γήπεδο και να ισοφαρίσει 10 λεπτά αργότερα. Το λάθος control του Gueye σ’ εκείνο το σημείο,λες και έγινε επίτηδες για να χαλάσει το μυαλό των παικτών μας αλλά και του Super Frank καθώς από κει και μετά η United μπήκε στη θέση του οδηγού στον αγώνα και εκμεταλλευόμενη κάθε ατομικό η τακτικό μας λάθος,έφτανε σε θέση για γκολ και κατάφερε να το πετύχει λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν ο Μan of the match Casemiro “παίρνοντας”το πορτοφόλι του Iwobi έβγαλε μια όμορφη κάθετη πάσα 20 μέτρων στον Ronaldo ο οποίος σκόραρε και με το γκολ αυτό έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Σ’ολο αυτό το διάστημα οι παίκτες της ομάδας μας και κυρίως η τριάδα των χαφ είχαν κακή απόδοση μη μπορώντας να ελέγξουν το ρυθμό του ματς και αδυνατώντας ακόμη και να κρατήσουν τη μπάλα, δεν κατάφεραν να ξαναβάλουν την ομάδα μας στο παιχνίδι. Από κοντά και οι πλάγιοι της ομάδας (μπακ και wingers) οι οποίοι δεν έβγαλαν συνεργασίες ώστε να γίνουν απειλητικοί για την αντίπαλη άμυνα. Αξιό αναφοράς επίσης το γεγονός πως μετά την ισοφάριση της United το ποσοστό κατοχής μπάλας στο αμέσως επόμενο πεντάλεπτο ήταν μόλις στο 5% για εμάς, επιβεβαιώνοντας το black out που έπαθε η ομάδα μας μετά το γκολ του Anthony.

Στο δεύτερο μέρος ουσιαστική αντίδραση της ομάδας μας είδαμε μετά το 70ο λεπτό που δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες φάσεις από σέντρες και στημένες φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε πως και ο super Frank δεν ήταν σε καλή μέρα καθώς άργησε να επέμβει με τις αλλαγές του στο ματς αλλά και αυτές δεν τον δικαίωσαν. Κατά την προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να τραβήξει στον πάγκο τον Onana που ήταν σε πολύ κακή μέρα και να βάλει τον Garner δίπλα στον Gana μιας και δεν είχε τον Doucoure στη διάθεσή του. Το ρίσκο με τους 2 φορ δεν βγήκε καθώς δεν καταφέραμε να βάλουμε ορθά τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Τώρα πλέον η ομάδα καλείται να βγάλει αντίδραση στα επόμενα ματς,στα οποία ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει,αποδεικνύοντας ότι η ήττα απέναντι στη United ήταν “A bad day at work”!