3. Άρθρα
  4. /
  5. Έβερτον – Ρουζόμπεροκ 1-0

Έβερτον – Ρουζόμπεροκ 1-0

Ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση απέκτησε η ομάδα μας χωρίς όμως να παρουσιάσει καλή εικόνα, στο πρώτο επίσημο ματς μπροστά στο κοινό της.

Η Έβερτον σε γενικές γραμμές ήταν ακόμη σε στάδιο προετοιμασίας, αργή στην ανάπτυξη και χωρίς ιδιαίτερη κινητικότητα στην επίθεση. Οι Σλοβάκοι προσηλωμένοι στο αμυντικό πλάνο δεν έδωσαν την ευκαίρια στην ομάδα μας να βρει ρυθμό και να δημιουργήσει καθαρές φάσεις. Σε ατομικό επίπεδο θα λέγαμε πως πιο φρέσκοι φάνηκαν οι Calvert-Lewin,
Idrissa Gueye και Sandro Ramirez που αγωνίστηκε σαν αλλαγή. Η φαντασία και η ενέργεια έλλειψε από την Έβερτον που θα πρέπει τώρα να πάει στην Σλοβακία να αντιμετωπίσει την Ruzomberok η οποία φάνηκε μιά σοβαρή ομάδα που δεν πρέπει οπωσδήποτε να υποτιμηθεί εκτός έδρας. Με δεδομένη όμως την βελτίωση της Everton σε δύο εβδομάδες, η ομάδα θα πρέπει να πάρει την πρόκριση.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

8′ Λάθος απομάκρυνση του αμυντικού της Ruzomberok δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες της Everton.

20′ Συρτή σέντρα του Baines, ο Rooney γυρίζει αλλά το σουτ του είναι πολύ έξω.

21΄Οι Σλοβάκοι κερδίζουν τις μάχες στο κέντρο και βγαίνουν με καλές προυποθέσεις αλλά το σουτ έξω από την περιοχή περνάει αρκετά αουτ.

28΄ Ο Calvert-Lewin κερδίζει μιά χαμένη μπαλιά αλλά την σέντρα του δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ο Rooney.

29′ Γρήγορες πάσες Rooney, Lewin και Claassen αλλά το σουτ του τελευταίου βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

33΄Σουτ του Gueye έξω από την περιοχή εύκολα μπλοκάρει ο Macik.

38′ Λάθος στην άμυνα της Everton από τον Williams, το σουτ όμως των Σλοβάκων απομακρύνει σε κόρνερ ο Stekelenburg.

44′ Σουτ του Calvert-Lewin, εύκολα ο keeper της Ruzomberok.

50′ Λάθος στην άμυνα της Έβερτον το σουτ των Σλοβάκων περνάει εκτός.

52′ Το Goodison ξυπνάει καθώς η κάθετη βρίσκει τον Claassen του οποίου η σέντρα-μισό γκολ δεν βρίσκει τελευταία στιγμή τον επερχόμενο Rooney.

55′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Ruzomberok το σουτ του Mirallas απομακρύνεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς.

64′ ΓΚΟΛ-Κόρνερ που κερδίζει ο κινητικότατος Sandro, ο Μirallas εκτελεί, η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς για να βρεθεί στο δρόμο της ο Baines, ο οποίος με ξερό σουτ έξω από την περιοχή γράφει το 1-0 για την ομάδα μας.

70΄ Κεραυνός του Mirallas μέσα από την περιοχή, εκπληκτική εκτίναξη του Macik σε κόρνερ.

73′ Σε καλή θέση ο Sandro το σουτ του όμως κοντράρεται από τους αμυντικούς.

85′ Ο Μaclo κερδίζει την κεφαλιά στην περιοχή αλλά το σουτ του ολομόναχου Lacny είναι αδύναμο και εύκολα μπλοκάρεται από τον Stekelenburg.