4. /
  5. Σε σύγχυση

Σε σύγχυση

Ακατανόητες οι δηλώσεις του Κούμαν για το χθεσινό αποτέλεσμα. Γεγονός που δείχνει πως και ο Ολλανδός βρίσκεται σε σύγχυση, στάθηκε στην έλλειψη αυτοπεποίθησης, γεγονός που δεν συνάγει με τις δηλώσεις που ο ίδιος και οι παίκτες έκαναν πριν το παιχνίδι ότι η ομάδα ξαναβρήκε την χαμένη της αυτοπεποίθηση.Ο Ολλανδός είπε μετά το παιχνίδι:

“Δείξαμε καλό χαρακτήρα μετά από το 1-0 , αλλά πήραμε ένα δώρο για να κάνουμε το 1-1 “, ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Ρόναλντ Κούμαν. “Αν δείτε τα πρώτα 20 λεπτά, κάθε μπάλα επιστρέφει πίσω αντι να πάει προς τα εμπρός. Αν αναλύσετε το πρώτο γκολ, το χαρίσαμε εύκολα και δεν αμυνθήκαμε στον επιθετικό.Ξέρουμε τι θέλουν οι οπαδοί να παίζουμε την μπάλα μπροστά . Στα πρώτα 20 λεπτά, κάθε μπάλα γύριζε πίσω. Τότε είναι πραγματικά δύσκολο να δημιουργήσεις ευκαιρίες. Πρέπει να βρούμε την αυτοπεποίθηση μας.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο, αλλά ήμασταν άτυχοι. Ακόμη και 10 έναντι 11, είναι μια στημένη φάση και κατάφεραν να σκοράρουν από αυτό. Στη συνέχεια, στο 2-2, ίσως η καλύτερη ευκαιρία της βραδιάς  χάνεται από τον Dominic (Calvert-Lewin) και δεν σκοράρουμε. Έχουμε τα πράγματα εναντίον μας, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό. Εάν φοβάσαι, δεν έχεις τύχη.Μετά από το 2-1, ελέγχαμε το παιχνίδι και είχαμε πιθανότητες να κερδίσουμε και πάλι, αλλά παίρνουμε μια ισοπαλία, που δεν βοηθάει στην αυτοπεποίθηση.“Ο Κούμαν εστίασε και στα θετικά όπως η απόδοση του Vlasic στο δεύτερο ημίχρονο, “Μπορούμε να βρούμε θετικά  από το παιχνίδι για παράδειγμα, η απόδοση του Nikola Vlasic.Είναι 19 ετών αλλά έφερε ενέργεια και ποδόσφαιρο και είναι τόσο δύσκολο αν έχετε πολλούς παίκτες που ασφυκτιούν. Ψάχνουν για την ασφαλή επιλογή.Είμαι απογοητευμένος γιατί είχαμε τους τρεις πόντους στα χέρια μας. Αξίζαμε τους τρεις πόντους αλλά είναι μια δύσκολη κατάσταση”