2. /
  4. /
  5. Παίκτες που ήρθαν από

Παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έγιναν ήρωες

Το Greek Toffees σας παρουσιάζει ένα αφιέρωμα με παίκτες της Έβερτον που μπήκαν αλλαγή σε έναν αγώνα και με τα τέρματα που πέτυχαν έγιναν ήρωες στα μάτια των οπαδών.

Daniel Amokachi: Ο ημιτελικός FA Cup του 1995 κόντρα στην Τότεναμ βρισκόταν στο 2-1 υπέρ μας, με τους Λονδρέζους να πιέζουν για την ισοφάριση. Μπαίνοντας ως αλλαγή στο παιχνίδι άλλαξε τη ρώτα του αγώνα και με δύο τέρματα που σημείωσε, έστειλε την Έβερτον στον μεγάλο τελικό κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεν κατάφερε σπουδαία πράγματα όμως και αποχώρησε το καλοκαίρι του 1996.

Dan Gosling: Φεβρουάριος 2009 και επαναληπτικός με τη Λίβερπουλ, μετά το 1-1 στο Άνφιλντ για τον τέταρτο γύρο του FA Cup. Η Έβερτον σαφώς καλύτερη και με αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, που όμως δε θα έρθει στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση όπου ο Dan Gosling που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Φελαινί, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 119′ που μας έστειλε στον έβδομο ουρανό και στην επόμενη φάση.

Duncan Ferguson: Σήμερα μπορεί να μη λέει τίποτα σε πολλούς, ένας αγώνας την ομάδας μας με την Τσάρλτον πριν από 15 χρόνια. Τον Αύγουστο του 2000 όμως, όλοι οι Evertonians περίμεναν με μεγάλη προσμονή αυτό το παιχνίδι.  Ο θρυλικός Duncan Ferguson θα πραγματοποιούσε το δεύτερο ντεμπούτο του με την ομάδα. Ο Σκωτσέζος μπήκε αλλαγή στην αναμέτρηση, πέτυχε δύο γκολ και στο Goodison Park επικρατούσε πανδαιμόνιο από τους πανηγυρισμούς.

Stuart McCall: Το Ρολόι έδειχνε το 89′ λεπτό στον τελικό του FA Cup το 1989 απέναντι στη Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι που είχαν προηγηθεί από νωρίς, ήταν έτοιμοι να σηκώσουν το τρόπαιο. Ο Stuart McCall είχε άλλη άποψη και ένα λεπτό πριν τη λήξη έστειλε τον τελικό στην παράταση. Ακολούθησε ένα πανδαιμόνιο με τους οπαδούς να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο και να πανηγυρίζουν έξαλλα την ισοφάριση. Στην παράταση ο Σκωτσέζος σημείωσε και μια δεύτερη ισοφάριση, αλλά δεν ήταν αρκετή για να μας δώσει το τρόπαιο. Η Έβερτον ηττήθηκε 3-2.

Alan Harper: Δύο γκολ που σημείωσε έχουν μείνει χαραγμένα στη μνήμη και στα δύο σκόραρε μπαίνοντας ως αλλαγή. Το πρώτο στο Merseyside Derby το 1984 κόντρα στη Λίβερπουλ στο 84′ λεπτό του αγώνα και ενώ οι κόκκινοι προηγούνταν με 1-0. 50 χιλιάδες Evertonians πανηγύριζαν έξαλλα, ενώ ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ Grobbelaar χτυπούσε το κεφάλι του στο χορτάρι.  Το δεύτερο στον νικηφόρο ημιτελικό του FA Cup το 1986, προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα της Σέφιλντ Γουένσντει και πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό τέρμα.

Steven Naismith: Στις δύο πρώτες του σεζόν, ήταν ο άνθρωπος αλλαγή για την ομάδα μας. Πέρσι όμως στην πρώτη σεζόν του Μαρτίνεθ, κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ μπαίνοντας ως αλλαγή. Το πρώτο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Άστον Βίλα στις αρχές Φεβρουαρίου του 2014. Λίγες μέρες αργότερα πέτυχε πάλι τέρμα στο 3-0 επί της Σουόνσι για το FA Cup. Το τρίτο του στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 κόντρα στη Φούλαμ το Μάρτιο, ενώ το τέταρτο στην εντός έδρας ήττα από την Κρίσταλ Πάλας.