Απογοήτευση σχεδόν για όλους

Σχεδόν όλοι οι παίκες της Έβερτον που βρίσκονται σε διεθνείς υποχρεώσεις βίωσαν την απογοήτευση μια και οι ομάδες τους ηττήθηκαν και δεν έφτασαν στον στόχο τους.

Αρχικά για το Copa America

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΧΙΛΗ 0-0 (2-4 πεν.)

Ο Funes Mori που αγωνιστηκε ως βασικός και στον τελικό της διοργώνωσης Ήταν μάλιστα απο τους παίκτες που δεν έχασαν ούτε λεπτό σε όλοκληρη την διοργάνωση βίωσε με την Αργεντινή, πικρή ήττα στα πέναλτι απο την Χιλή με 2-4.

Η.Π.Α-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-1

O Howard που ως το τέλος του Ιουνίου, θεωρείτε ακόμα παίκτης της ομάδας μας, αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τις Η.Π.Α. στον μικρό τελικό του Copa America αλλά γνώρισε την ήττα με 0-1 απο την Κολομβία.

Στο Euro 2016 μετά την πρόκριση όλων των Εθνικών ομάδων που συμμετείχαν Εβερτονιανς ήρθε η απογοήτευση για τους περισσότερους απο τους παίκτες της Έβερτον

ΕΛΒΕΤΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ 1-1 (4-5 πεν.)

Η Έλβετία έμεινε εκτός συνέχειας μετά την ήττα στα πέναλτι με 4-5 στον κανονικό αγώνα οι Ελβετοί ισοφαρισαν στο 82′.Ο Shani Tarashaj δεν αγωνίστηκε ούτε σε αυτό το παιχνίδι.Συνολικά ο Ελβετός παίκτης έκανε το ντεμπούτο του και έπαιξε κάποια δευτερόλεπτα στο παιχνίδι με την Ρουμανία

ΓΑΛΛΙΑ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ 2-1

Η Γαλλία ως γηπεδούχος σε αυτό το τουρνούα είναι εκ των φαβορί της διοργάνωσης η Ιρλανδία το πάλεψε, προηγήθηκε και έμεινε μπροστά στο σκορ για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά δεν κατάφερε να προκριθεί.Βασικοί οι Coleman και McCarthy με τον δεύτερο πάντως να κάνει καλό παιχνίδι δεν έπαιξε ο McGeady.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 0-4

Το μοναδικό ενδιαφέρον των Εβερτόνιανς για το Euro 2016 είναι ο Romelu Lukaku το Βέλγιο συνέτριψε την Ουγγαρία με 4-0 και ο επιθετικός της ομάδας μας ήταν ξανά βασικός αντικαταστάθηκε στο 74′ είχε μέτρια απόδοση

ΑΓΓΛΙΑ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ 1-2

Η Αγγλία για άλλη μια φορά δεν τα κατάφερε σε τελική φάση, μια και κατόρθωσε να μείνει εκτός απο την μικρή και άσημη ποδοσφαιρικά Ισλανδία.Κρίμα για τα τρία λιοντάρια ο απιστευτός Roy Hodgson(Ευτυχώς αποχαιρέτησε) εκτός απο όλα τα άλλα επικά που έκανε και ορθώς του καταλογίζουν, ξέχασε για άλλη μια φορά τους Barkley και Stones που δεν πήραν ούτε ένα δευτερόλεπτο στο τουρνουά!!!