2. /
  4. /
  5. Euro και Copa America

Euro και Copa America

Η Έβερτον έχει 5 διεθνείς παίκτες σε Euro 2020 και Copa America 2021 μετά τους πρώτους αγώνες ήρθε η στιγμή να κοιτάξουμε λίγο πιο προσεκτικά πως τα πήγαν.

Euro 2020

Αγγλία

Pickford & Calvert-Lewin

Τρία παιχνίδια για τον όμιλο για την Αγγλία, τρεις φορές κράτησε το μηδέν ο Jordan Pickford με καλή απόδοση στα παιχνίδια του ομίλου. Με την Κροατία (νίκη 1-0),Σκωτία (0-0) και με Τσεχία (νίκη 1-0). Αντίθετα απο τον Pickford που δεν έχασε λεπτό ο Calvert-Lewin χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα στον πρώτο αγώνα με την Κροατία που πέρασε στην θέση του Sterling στις καθυστερήσεις.

Γαλλία

Digne

Ο Γάλλος αριστερός αμυντικός της ομάδας μας έπαιξε σε 2 παιχνίδια της Γαλλίας δεν αγωνίστηκε καθόλου στο παιχνίδι με την Γερμανία (νίκη 1-0). Ξεκίνησε βασικός και είχε καλή σχετικά απόδοση στο παιχνίδι με την Ουγγαρία (1-1). Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου με την Πορτογαλία πέρασε στο ημίχρονο τραυματίστηκε όμως πολύ γρήγορα καθώς είχε έναν μυϊκό τραυματισμό, αισθάνθηκε τράβηγμα στον μηρό και όπως είπε ο προπονητής της Εθνικής Γαλλίας ίσως χάσει την υπόλοιπη διοργάνωση.

Copa America

Βραζιλία

Richarlison

Η Βραζιλία έχει δώσει 3 παιχνίδια για τον όμιλο μέχρι στιγμής ξεκίνησε βασικός στο παιχνίδι με την Βενεζουέλα (νίκη 3-0) χωρίς να εντυπωσιάσει.Δεν ξεκίνησε στο παιχνίδι με το Περού αλλά πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο και είχε ασίστ στο 89′ και γκολ στο 90′(Βίντεο πιο  κάτω) .Στην νίκη με 2-1 επι της Κολομβίας στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ξεκίνησε βασικός αλλά αντικατατάθηκε ξανά απο τον ομοσπονδιακό προπονητή Τίτε στο 77′.

Κολομβία

Mina

Μέτρια πορεία για την Κολομβία με σοβαρά λάθη του Yerry Mina στα τελευταία παιχνίδια.Ο Κολομβιανός κεντρικός αμυντικός ξεκίνησε βασικός και έπαιξε στο παιχνίδι με το Εκουαδόρ (νίκη 1-0). Βασικός και αναντικατάστατος και στο παιχνίδι με την Βενεζουέλα (0-0).Ένα λάθος του στοίχισε στην ομάδα που έχασε απο το Περου (ήττα 1-2) μια και πέτυχε αυτογκόλ μετά απο κόρνερ.Σοβαρό λάθος και στην ήττα απο την Βραζιλία που φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ της ισοφάρισης των Βραζιλιάνων ήττα  (1-2)