4. /
  5. Everton – Man City:

Everton – Man City: Δηλώσεις Μαρτίνεθ

Ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ δήλωσε ότι η Έβερτον έκανε ότι μπορούσε για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι και ότι κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την προσπάθεια της ομάδας μας.

Ο προπονητής μας εξήρε την προσπάθεια τον ποδοσφαιριστών μας, για την προσπάθεια που κατέβαλαν για να κερδίσουν το παιχνίδι, λέγοντας ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι άδικο καθώς η Έβερτον δεν άξιζε να χάσει το παιχνίδι. ” Δεν υπάρχει κανένας λόγος στον οποιονδήποτε, να αμφισβητεί την ακεραιότητα της ομάδας μας. Ο τρόπος που πανηγυρίσαμε το γκολ του Barkley ήταν τόσο έντονος, όπως κάνουμε σε όλη τη σεζόν. Κάναμε τα πάντα για να κερδίσουμε. Στα τελευταία 20 λεπτά δώσαμε τη σωστή ώθηση και δείξαμε μεγάλο χαρακτήρα. Δείξαμε μεγάλη γενναιότητα και προσπαθήσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δεν αξίζαμε να χάσουμε. Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι από άποψη τακτικής. Ξεκινήσαμε δυνατά και είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Η Σίτι δεν ήταν τόσο απειλητική ώστε να σκοράρει 3 γκολ και το ότι τα δεχτήκαμε μας απογοήτευσε. Η φάση του αγώνα ήταν η ευκαιρία του Naismith για το 2-2. Μετά από ένα λεπτό, δεχθήκαμε το 1-3 από τον Dzeko και αυτό ήταν πολύ καθοριστικό. Δεν καταφέραμε να βγούμε στο Champions League, όμως είναι πολύ σημαντικό που θα συμμετάσχουμε την ερχόμενη περίοδο στο Europa League”