4. /
  5. Everton-Manchester United Post game

Everton-Manchester United Post game review

Σχόλιο

Ένα υπέροχο πασχαλιάτικο δώρο από την ομάδα μας μια  άνετη νίκη, πιο άνετη από όσο δείχνει το τελικό 2-0,

που θα μπορούσε να πάρει εφιαλτικές διαστάσεις για τον πρώην μάνατζερ μας αν οι Naismith και Lukaku δεν ήταν τόσο άστοχοι σήμερα.Η ομάδα έκανε το 2 στα 2 με την Γιουνάιτεντ μετά από πάρα πολλά χρόνια και θα ήταν ένα ακόμα καλύτερο απόγευμα αν δεν με ανησυχούσε λίγο η κατάσταση των Distin και Mirallas που έφυγαν τραυματίες.Το θετικό είναι ότι συνεχίζουμε χωρίς απώλειες το κυνήγι της 4ης θέσης όπου υπολειπόμαστε 1 βαθμό από την Άρσεναλ.

Εντεκάδες

Έβερτον: Howard, Coleman, Stones, Distin(45′ Alcaraz.) , Baines, McCarthy, Barry, Lukaku, Barkley(70’Osman) , Mirallas(90’McGeady), Naismith.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: De Gea, Jones,
Smalling, Evans(61’Hernandez), Buttner, Carrick, Fletcher, Nani(61’Valencia), Mata, Kagawa(75’Welbeck), Rooney.

Φάσεις και γκολ

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

9′ Σέντρα του Coleman Η μπάλα φτάνει στο όριο της περιοχής στον Barkley μετά από απομάκρυνση με το κεφάλι που σουτάρει ψηλά άουτ

22′ Γέμισμα στην περιοχή της Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Lukaku τραβάει δύο αμυντικούς και στρώνει με το κεφάλι στον Naismith που μόνος του σουτάρει ψηλά άουτ

27′ Σουτ του Lukaku ο Jones βάζει το χέρι του πέναλτι

28′ ΓΚΟΟΟΛ Το πέναλτι εκτελεί ο Baines 1-0 για την ομάδα μας

35′ Εκπληκτική εναλλαγή της μπάλας απο δεξιά με τους Coleman,Naismith,Mirallas η μπάλα απο τον τελευταίο βγαίνει μια παράλληλη χαμηλή σέντρα προς το τέρμα του De Gea για λίγα εκατοστα ο Lukaku δεν προαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα

42′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Coleman λίγο δεξιά απο την περιοχή βγάζει κάθετη μπαλια στον Mirallas που πλασάρει 2-0 για την ομάδα μας

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46’Ο Rooney μέσα στην περιοχή κάνει κάποιες ντρίπλες πριν πλασάρει προλαβαίνει ο Stones και παραχωρεί κόρνερ

48′ Σουτ του Kagawa έξω από την περιοχή στα χέρια του Howard

50′ Επέλαση του Coleman από δεξιά μπαίνει στην περιοχή αλλά το σουτ φεύγει άουτ

62′ Μακρινή μπαλιά του Mirallas στον Lukaku που βγαίνει πρόσωπο με τον De Gea αλλά το πλασέ του δεν είναι καλό στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

66′ Όμορφη προσπάθεια του Barkley που κουβαλάει την μπάλα μπαίνει μέσα στην περιοχή αλλά από δύσκολή γωνία σουτάρει άουτ

77′ Προσπάθεια του Mirallas από δεξιά βγάζει μια παράλληλη σέντρα απο καλή θέση ο Naismith από πλεονεκτική θέση σουτάρει αουτ και χάνει μεγάλη ευκαιρία

79’Ωραία προσπάθεια του Coleman pου έκλεψε και επιτέθηκε κατά μέτωπο πάσαρε στον Naismith που σουτάρει αλλά ο De Gea με υπερένταση σε κόρνερ

87′ Ωραία προσπάθεια του Hernandez που βγάζει πρόσωπο με το τέρμα τον Rooney αλλά ο Howard διώχνει σε κόρνερ

90′ Ωραία προσπάθεια του Mirallas Που πασάρει δεξιά στον Coleman αυτός βγάζει την παράλληλη σέντρα όμως το σουτ φεύγει άουτ