4. /
  5. 10η αγωνιστική
WOLVES 2 - 1 EVERTON
01 Nov 2021 - 22:00Molineux Stadium

Το τραγικό πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που στοίχισε στην Έβερτον και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο Μολινό.

Ο Benitez ανακάτεψε την τράπουλα μετά την τραγική εμφάνιση με την Γουότφορντ. Ξεκίνησε ως βασικούς τους Gbamin, Iwobi και Holgate. Στην θέση του Digne(τραυματίστηκε) στα αριστερά προτίμησε τον Godfrey. Στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο πρώτο 35ο λεπτό η Έβερτον έδειχνε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Η Γουλβς δημιουργούσε την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη. Πέτυχε ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφ-σαίντ. Όμως δεν άργησε να πετύχει γκολ που βάσει εικόνας το δικαιούταν πάλι από στημένη φάση. Ένα κόρνερ από δεξιά η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Kilman που άνοιξε το σκορ. Σαν να μην έφτανε αυτό το τραγικό λάθος του Godfrey 4 λεπτά αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Raul Jimenez  να κερδίσει την μπάλα και να πλασάρει τον Pickford κάνοντας το 2-0. Οι μπλέ βγήκαν λίγο μπροστά η αν θέλετε η Γούλβς έδωσε λίγο χώρο. Με μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ένα φάουλ του Townsend που πέρασε η μπάλα έφτασε στα πόδια του Holgate που όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της Έβερτον βελτιώθηκε . Ο Benitez αντικατέστησε το φάντασμα Gbamin με τον εξαιρετικό Delph. Ο Άγγλος μέσος έκανε ίσως  το πρώτο του καλό παιχνίδι με την Έβερτον στην καριέρα του. Οι μπλε έδειχναν ομάδα και κατάφεραν να κλείσουν την Γουλβς ειδικά μετά το 60΄ στο δικό της μισό του γηπέδου. Έχασαν μια καλή ευκαιρία όταν ο Richarlison έκλεψε την μπάλα αλλά δεν κατάφερα να εκμεταλλευτεί το λάθος του Sa . Μείωσε με σουτ του Iwobi στο 66 από το ύψος του πέναλτι. Προσπάθησε και δημιούργησε κάποιες φάσεις και στο 87′ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία όταν ο Gordon που πέρασε ως αλλαγή έπιασε μια κεφαλιά μετά απο κόρνερ αλλά ο Sa απέκρουσε.

Σε ατομικό επίπεδο θα πρέπει να σταθούμε κυρίως στην πολύ κακή απόδοση των Gbamin,,Godfrey (Στο δεύτερο λίγο βελτιώθηκε ),Allan,Grey και Richarlison.