4. /
  5. 11η αγωνιστική
EVERTON 0 - 0 TOTTENHAM
07 Nov 2021 - 16:00Goodison Park

Μία μαχητική Έβερτον προσπάθησε και πάλεψε για την νίκη στο ντέρμπι με την Τότεναμ. Όμως η έλλειψη ιδεών επιθετικά περιόρισε την ομάδα στην λευκή ισοπαλία.

Η ομάδα μας ξεκίνησε το παιχνίδι με το σύνηθες φέτος 4-4-1-1. Με τους Delph, Gordon και Digne να παίρνουν θέση στο αρχικό σχήμα. Ο Godfrey μετακινήθηκε στο κέντρο της άμυνας και ο Townsend έπαιξε πίσω από τον Richarlison αντί για τον Gray που πήρε την θέση του στα πλάγια. Αντίθετα ο Antonio Conte επέλεξε ακριβώς το ίδιο σχήμα 3-4-3 και παίκτες με το ντεμπούτο του με την Φίτεσε.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ένταση αλλά ελάχιστες φάσεις.Οι δύο ομάδες είχαν από δύο φάσεις. Η Έβερτον είχε 2 τελικές όταν το σουτ του Godfrey στο 6′ απέκρουσε σταθερά ο Lloris . Στο 8′ όταν ο Delph έκανε ένα ωραίο γέμισμα αλλά η κεφαλιά του Keane έφυγε άουτ. Η Τότεναμ απείλησε με μια κεφαλιά του Emerson από σέντρα του Reguilon που έφυγε άουτ αλλά κυρίως με μία σέντρα του Κane και προβολή του Reguilon που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι  με τον ίδιο καλό ρυθμό αλλά χωρίς ιδιαίτερα απειλητικές καταστάσεις για τους δύο τερματοφύλακες. Στο 50′ μια σέντρα του Gray έφτασε στα πόδια του Gordon που το απευθείας σουτ που δοκίμασε έφυγε άουτ.Στο 60′ ο Ben Davies σούταρε άουτ. Στο 63′ έγινε η φάση που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Richarlison τσίμπησε την μπάλα ο Lloris τον ανατρέπει και ο διαιτητής Chris Kavanagh δείχνει πέναλτι σταματώντας την φάση που ακόμα συνεχιζόταν. Στην συνέχεια το VAR αμφιβάλει αν ο Lloris βρήκε η όχι την μπάλα πριν ανατρέψει τον Richarlison. O διαιτητής βλέπει ο ίδιος την φάση και ακυρώνει την προηγούμενη υπόδειξη του. Το περίεργο μετά δίνει την μπάλα στην Τότεναμ;!. Οι μπλέ δείχνουν αρκετά παθιασμένοι και έχουν ένα εξαιρετικά δυναμικό εικοσάλεπτο χωρί όμως την μεγάλη φάση. Στο 82′ ο Gray χάνει την ευκαιρία του αγώνα όταν στην παράλληλη μεταβίβαση από αριστερά του Digne πλασάρει άουτ.  Στο 85′ ο Benitez κάνει την αλλαγή που παραλίγο να μας κοστίσει το παιχνίδι. Βάζει τον Holgate ως αμυντικό χαφ στην θέση του αλάνθαστου Allan . Ο Holgate στα 7 λεπτά που έμεινε στο παιχνίδι παραλίγο να κοστίσει στην ομάδα μας την ήττα. Έχει το λάθος στο 88′ στο σουτ του Lo Celso που στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Αρκετές λάθος τοποθετήσεις και δέχεται την κόκκινη κάρτα όταν στο 93 απομακρύνει την μπάλα αλλά το πόδι του μένει τεντωμένο πηγαίνοντας με τις τάπες πάνω στον Hojberg κάτι που του κόστισε την αποβολή του. Ευτυχώς παρά τους 10 παίκτες στις καθυστερήσεις το 0-0 διατηρήθηκε.