4. /
  5. 17η αγωνιστική
CHELSEA 1 - 1 EVERTON
16 Dec 2021 - 21:45Stamford Bridge

Η Έβερτον των χιλίων προβλημάτων που έπαιζε ούτε καν με τα δεύτερα αλλά πολλά παιδιά της Κ21.  Πήρε μια ανέλπιστη αν σκεφτούμε ποιοι έπαιζαν ισοπαλία από την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Pickford που έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του, στην καριέρα του στην Έβερτον.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν και το καλύτερο για τους γηπεδούχους. Η Τσέλσι έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ. Όμως πότε τα κακά τελειώματα των γηπεδούχων και πότε ο Pickford σταματούσαν όλες τις προσπάθειες τους. Η Τσέλσι παρόλο που είχε τουλάχιστον 6-7 καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Με τον James (6′,16′), τον Mount στο (8′ και 36′), τον Pulisic  στο 11′ και τον Ziyech (12′ και 23′) δεν το πέτυχε. Αντίθετα η ομάδα μας μόλις δύο φορές κατάφερε να βγει και να φτάσει σε τελική προσπάθεια. Με τον Branthwaite μετά από φάουλ του Gordon και τον Gordon προς το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν ήταν διαφορετική. Η Τσέλσι μπορεί να είχε την συντριπτική κατοχή, πλέον όμως η ομάδα μας αμυνόταν καλύτερα. Στο δεύτερο ωστόσο οι Λονδρέζοι δημιούργησαν λιγότερες επικίνδυνες καταστάσεις για τον Pickford. Όμως σε μια από αυτές κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 70′ ο Mount  στο τετ α τετ νίκησε το Pickford και άνοιξε το σκορ. Ευτυχώς η ομάδα μας είχε άμεση αντίδραση. Στο 74′ ο Gordon εκτέλεσε ένα φάουλ στην περιοχή της Τσέλσι ο Brantwaite ήταν στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή ισοφάρισε το παιχνίδι σε 1-1. Στο 80′ ο Thiago Silva υποχρέωσε τον Pickford στην απόκρουση του αγώνα για να διατηρηθεί το τελικό 1-1.

Σε ατομικό επίπεδο εκτός από τον Super Pickford που είχε 9 αποκρούσεις . Καλές εντυπώσεις άφησε ο σκόρερ Branthwaite στην πρώτη του εμφάνιση φέτος, όπως και οι Keane, Gordon.