4. /
  5. 21η αγωνιστική
EVERTON 2 - 3 BRIGHTON
02 Jan 2022 - 16:00Goodison Park

Με ήττα ξεκίνησε το 2022 για την Έβερτον που έχασε με 2-3 στο Goodison park από την Μπράιτον.

Μετά την Γουότφορντ, η Μπράιτον σπάει και αυτή με την σειρά την παράδοση που την ήθελε να μην έχει κερδίσει ποτέ, στο Goodison park.  Η ομάδα του Potter ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι. Με ένα ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στο McAllister που άνοιξε το σκορ στο 3′ . Η Έβερτον επιθετικά προσπαθούσε να δημιουργήσει, όμως ότι καλό γινόταν μπροστά, χαλούσε πίσω. Μόλις στο 21′ μετά από ένα κόρνερ ο Burn διπλασίασε τα τέρματα της Μπράιτον. Οι μπλε βγήκαν μαζικά μπροστά και 2′ λεπτά αργότερα ο Antony Gordon κέρδισε ένα πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Calvert-Lewin, όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Έτσι το 0-2 παρέμεινε.  Στο 37′ ήταν η Μπράιτον που έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία με σουτ του Lallana που απέκρουσε ο Pickford. Στο 39′ ο Gordon έκανε μια καλή προσπάθεια αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Το σουτ του Maupay στο 44′ έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Antony Gordon συνέχισε την εξαιρετική του απόδοση. Ο 20χρονος μέσος προσπάθησε σχεδόν μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι. Μετά από τις χαμένες ευκαιρίες του Calvert-Lewin στο 48′ και του Doucoure στο 49′. Ο νεαρός μέσος μείωσε το σκορ σε 1-2, με σουτ που κόντραρε στον Lallana και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα είχε και άλλες τελικές προσπάθειες  με τον Gray (56′) τον Coleman (63′) και τον Allan στο (68′) χωρίς να βρει γκολ.Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες μας το έκανε ο McAllister με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 1-3. Στο 76′ ο Gordon με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 2-3 μετά απο σέντρα του Kenny. Η Έβερτον είχε ακόμα 2 καλές ευκαιρίες με τον Rondon που όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Το 2-3 έμεινε ως το τελικό σκορ του αγώνα.

Σε ατομικό επίπεδο μοναδικοί διασωθείς ο Antony Gordon που σκόραρε 2 γκολ και έκανε μια υπέροχη εμφάνιση. Επίσης καλός και ο Demaray Gray που είναι ίσως ο πιο σταθερός παίκτης της ομάδας. Μετριοι ως αρνητικοί σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι.